10.2 C
Jindřichův Hradec
22.03. 2023
Články

Výstava betlémů Vladimíra Cejnara

Tradiční vánoční cyklus autorských výstav betlémů Vánoce u svatého Jána představuje v letošním roce díla Vladimíra Cejnara z Děčína, jehož životní příběh se začal psát v roce 1930 v Hradci Králové. Patřil k těm šťastným tvůrcům, kteří se mohli věnovat svému koníčku, jímž se stalo dřevo ve všech formách. Vladimíru Cejnarovi bylo 14 let, když mu povinné zvláštní talentové zkoušky předurčily cestu uměleckého řemesla. Se zalíbením se obrátil ke dřevu, které ho provázelo po celý život. Královéhradecká dílna „Soudil a Jenčovský“, v níž se vyučil řezbářem a sochařem, byla v roce 1948 zrušena.

Výstava betlémů Vladimíra CejnaraMladý Vladimír pak asi rok pracoval pro závod Škoda, kde vyráběl škodovácké znaky. V této práci nenašel pro sebe dostatek půvabu a tak využil příležitosti studovat. Nejprve to byla SPŠ stavební a zaujat tématikou pokračoval poté na Fakultě architektury a pozemního stavitelství ČVUT v Praze. Zde odpromoval v roce 1958 a dosažené vzdělání svou uměleckotechnickou náplní jasně směrovalo jeho další životní kroky a předurčilo i zajímavou pedagogickou dráhu.

Vladimír Cejnar rád působil mezi studenty a z času stráveného mezi nimi jakoby čerpal svůj nepřekonatelný celoživotní elán. Po 40 letech práce mezi mladými se v něm zakořenil zdravý mladistvý pohled na svět a na veškeré dění kolem. Zákonitě se pak také tento pohled odráží v autorské tvorbě a v umělecké práci, kterou ani na chvilku neopustil. Po celý život se věnoval řezbářství, návrhům a umělecké truhlařině. Zaujala ho také výroba hraček, uměleckých doplňků a bižuterie. Jeho výrobky zkrášlují nejednu domácnost a to nejen u nás, ale také v Evropě i za mořem.

Výstava betlémů Vladimíra CejnaraZájem Vladimíra Cejnara se také soustředil na řezbu betlémů, reliéfů historických, hudebních, literárních a dalších osobností. Vytvořil půvabné modely staveb. Věnoval se také kreslení, karikaturám, ilustracím, volné kresbě a zajímavostí jsou i vystřihovánky pro děti. Se svými díly absolvoval řadu výstav a stálou expozici má v prostorách Střední průmyslové školy stavební v Děčíně, kde mnoho let působil.

Na výstavě v kostele sv. Jana Křtitele bude vystavena především téměř dvacítka jeho betlémů, které patří mezi nejpůvabnější v Čechách. Hlavním lákadlem bude několikametrový zimní betlém s tradičními výjevy z českého venkova. Vedle betlémů bude k vidění třeba galerie řezaných reliéfů s portréty známých osobností. Stejně jako ke všem autorským výstavám bude vydán barevný výstavní katalog.

Vernisáž, která proběhne v sobotu 26. listopadu ve 14. hodin v kostele sv. Jana Křtitele, se bude muset obejít bez osobní účasti autora, neboť jeho životní pouť se uzavřela na jaře tohoto roku. Čest jeho památce.

Martin Louka, Alexandra Zvonařová – Muzeum Jindřichohradecka

Nejnovější články

Házenkářky si přivezly z Kunovic těsnou prohru

Miloslav L

Příměstské tábory Svět Fantazie 2023

Miloslav L

Charita hledá dobrovolníky do nemocnice a centra sociálních služeb

Miloslav L