2.6 C
Jindřichův Hradec
3.02. 2023
Články

Výstava ORBIS PICTUS: EUROPA v muzeu Jindřichohradecka

Pod tímto názvem se skrývá dlouhodobý projekt využívající princip nekonečného plátna, a to formou výtvarné interakce, kdy jednotliví umělci a od minulého roku taktéž handicapovaní tvůrci převedou svoji myšlenku na připravenou část malířského plátna. Tímto způsobem v různých podobách a v různých částech Evropy přispívají svým uměleckým projevem a osobitým přístupem k podpoře evropské identity, přátelství a vzájemné spolupráci mezi evropskými zeměmi. Neustále se rozvíjející dílo je schopné do sebe pojímat a reflektovat společenské a mezinárodní vlivy včetně osobních názorů a uměleckých stylů.

Neodmyslitelnou součástí výstavy je instalovaný malířský stůl s navinutým dvanáctimetrovým, sedmdesát centimetrů širokým plátnem, jenž je k pomalování pro každého umělce, a to o přibližné délce jeden metr, jiné omezení de facto neexistuje. Po zaschnutí akrylových barev se plátno převine a může nastoupit další umělec. Tímto postupem již bylo namalováno přes 300 metrů plátna nejen českými, ale i zahraničními umělci.

Výstava ORBIS PICTUS: EUROPA v muzeum Jindřichohradecka

Samotný projekt byl slavnostně zahájen roku 2001 v Senátu České republiky pod vzájemnou záštitou Senátu, Ministerstva zahraničí, Úřadu vlády České republiky a Evropské unie. Roku 2003 a 2004 získal Cenu za nejlepší přípravu a realizaci v oblasti výtvarného umění. Prezentace projektu proběhla v 17 státech Evropy a současné době pokračuje stálou expozicí v Galerii OPE v areálu Památníku Vojna u Příbrami. Výstavní činnost probíhá i v galeriích a výstavních prostorách po celé České republice a nyní zavítá do Jindřichova Hradce, kde bude k vidění od 4. května v prostorách křížové chodby bývalého minoritského kláštera u kostela sv. Jana Křtitele. Vernisáž bude zahájena v typický muzejní čas, v 16:00 hodin ve foyer muzea ve Štítného ulici, bohatý kulturní program bude doplněn videoprezentací již vzniklých realizací v Písku a ve Strakonicích.

Jakub Valášek

Nejnovější články

Meziváleční sochaři – Václav Neubauer (část 2) | Jindřichohradecké sochy a památníky

Miloslav L

Veřejné bruslení – únor 2023

Miloslav L

Bowling 22 – Bar | Klub | Bowling

Miloslav L