Aktuálně

Výstavní sezónu zahájí v muzeu Jindřichohradecka „Návraty Bedřicha Budila“

Výstavní sezóna roku 2018 bude slavnostně zahájena již 12. dubna, kdy se velmi netradičně představí na dvou místech zároveň umělecká tvorba akademického malíře Bedřicha Budila, pražského rodáka s velmi úzkými vztahy k Jindřichovu Hradci, který v letošním roce oslaví 75. narozeniny. Výstava olejomaleb, akvarelů, pastelů a kreseb bude zajímavá i tím, že malířova díla budou prezentována ve dvou objektech muzea současně: velkoformátová díla budou zavěšena v křížové chodbě bývalého minoritského kláštera ve Štítného ulici, menší formáty, kresby a návrhy budou představeny ve výstavní síni „V jezuitském semináři“ na Balbínově náměstí. Slavnostní vernisáž s hudbou a občerstvením proběhne v prostorách muzea ve Štítného ulici dne 12. dubna v 16.00 hodin v jazzrockovém stylu.

Výstavní sezónu zahájí v muzeu Jindřichohradecka "Návraty Bedřicha Budila"Letošní jubilant se na-rodil 3. října 1943 v Praze, ale velmi brzy odtud s rodiči odešel do Jindřichova Hradce, rodného města své matky, kde prožil dětství a mládí. Po ukončení jindřichohradecké základní školy vystudoval v letech 1958-1962 na Střední uměleckoprůmyslové škole v Uherském Hradišti u Stanislava Mikuláštíka obor výtvarného zpracování keramiky a v letech 1963-1968 své výtvarné vzdělání dovršil na Akademii výtvarných umění v Praze u profesora Karla Součka. Po studiích se usadil v Praze, kde po dlouhá léta tvořil a vystavoval. Do Jindřichova Hradce se však stále vracel a nakonec se do něj v nedávné době i natrvalo přestěhoval.

Po většinu své umělecké kariéry byl Bedřich Budil spojován s pojmem fantaskní či radikální realismus. Začínal jako figuralista, ale celým uměleckým dílem dodnes prochází jako linie portrét, či autoportrét jako osobní zpověď autora, často začleněná do složitých kompozic obrazů vystavěných ve změti organických a anorganických tvarů. Na první pohled se vkrádá představa apokalyptických vizí obrazů Hieronyma Bosche plných brutality, násilí, rozkladu a zkázy, ovšem na druhou stranu je čitelné hledání niterního rozpoložení či touhy po harmonii nebo lásce. Malíř si vytvořil vlastní nadreálný svět, skrze který nám předává svůj světonázor, filozoficky vystavěný po vzoru starých řeckých tragédií. Ve svých obrazech interpretuje svět v mnoha rovinách, z mnoha úhlů a v různých variacích předkládá nekonečně aspektů sebou vnímané reality, ve které se „krása a smrt, dějiny a příroda, fantazie a skutečnost, sen a vzpomínka nedají od sebe oddělit“. I díky této interní „zpovědi“ není celková charakteristika Budilova uměleckého díla snadná, svým způsobem je nemožná, jelikož každý obraz je vlastním svébytným světem a sám pro sebe si vydržuje vlastní jedinečnost, originalitu bez potřeby další kontinuity. S každým dalším obrazem tak vzniká nové univerzum. Navíc má autor bezesporu výrazný a specifický malířský projev, plný barevných kontrastů, pastózních barev a znatelných stop štětcem, což z něj dělá nepřehlédnutelnou osobnost českého, potažmo československého výtvarného umění.

Vzhledem k významnosti této výstavy uspořádané k 75. narozeninám bude nejen uměnímilovné veřejnosti představen průřez malířovým dílem od počátku 60. let 20. století až po současnost, kdy se Bedřich Budil po delší tvůrčí přestávce, způsobené nemocí, opět navrátil k malbě. Tento přerod v poslední době je nejvíce patrný na krajinomalbách, ve kterých je viditelné jisté zklidnění, jak v rukopisu, tak i v jednoduchosti volených krajinných kompozic. V návaznosti na předchozí výstavu uspořádanou v muzeu v roce 2006 se budeme snažit doplnit rozsah díla zvláště o velká plátna, často dosahujících několika metrů. Jejich prezentaci umožňuje právě prostor křížové chodby.

Již po slavnostním zahájení výstavy si můžou návštěvníci vernisáže prohlédnout i část výstavy umístěné ve výstavní síni „V jezuitském semináři“. Od následujícího dne si lze zakoupit vstupenku na výstavu v obou budovách muzea, přičemž vstupenka bude platit vždy i pro druhou část výstavy.

Jakub Valášek