Aktuálně

Výstavu „Divadlo Járy Cimrmana a jiné fotografie“ uvede Zdeněk Svěrák

Muzeum fotografie a moderních obrazových médií zve veřejnost v neděli 26. 6. 2016 v 16.00 hodin na vernisáž výstavy „Divadlo Járy Cimrmana a jiné fotografie“ s podtitulem „V předvečer výročí legendární scény“. Autorem snímků je Petr Hecht. O jeho tvorbě promluví na vernisáži přední historik fotografie Mgr. Pavel Scheufler, o divadle Járy Cimrmana pohovoří dramatik, scénárista, autor písňových textů a herec Zdeněk Svěrák. Výstava potrvá do 30. 9. 2016.

 Výstavu "Divadlo Járy Cimrmana a jiné fotografie" uvede Zdeněk Svěrák
na fotografii Petr Hecht

Petr HECHT

Divadlo Járy Cimrmana a jiné fotografie…

V předvečer výročí legendární scény

O výstavě:

Výstava připravená v předvečer padesáti let činnosti Divadla Járy Cimrmana představí 72 fotografií fotografa Petra Hechta. Ten byl v tomto legendárním divadle vedle oficiální pozice fotografa také kulisákem. Současně Petr Hecht představuje další divadelní fotografie jiných souborů a ukázky své volné tvorby z několika výtvarných cyklů. Všechny černobílé fotografie jsou zpracované klasickou ,,mokrou” fotografickou technikou, vychází tedy z fotografických negativů v temné komoře zvětšených na bromstříbrný papír s barytovou podložkou. Na jediné barevné fotografii je Ladislav Smoljak.

Výstavu v Muzeu fotografie a moderních obrazových médií v Jindřichově Hradci zahájí 26. června 2016 Zdeněk Svěrák, o fotografické tvorbě Petra Hechta promluví Pavel Scheufler. Výstava ve dvou sálech muzea fotografie potrvá do 30. září 2016.

O fotografovi:

Petr Hecht a jeho fotografie

Petr Hecht studoval fotografii na Pražské fotografické škole, kde později pár let také il. Vykonával řadu profesí a u většiny z nich byla fotografie v různých formách přítomna, ať již šlo o vlastní fotostudio, vydávání fotografické ročenky či fotoobchod. Jako člen Divadla Járy Cimrmana (od roku 1997 do 2003) měl nejen možnost zblízka poznat členy souboru, ale jako kulisák si ošahat zákulisí divadla. Jako málokterý z divadelních fotografů byl tedy přímo spjat s divadlem, které fotografoval. Jako milovník a propagátor klasické ,,mokré” černobílé fotografie s výjimkou barevných záběrů na objednávku fotografuje v divadle stále na černobílý film. Technicky stejným způsobem vytváří své cykly z prostředí exteriérů přírodní povahy, v nichž se mnohdy snoubí snivost evokující zašlou dobu s kontrasty ze současnosti.

Text: Pavel Scheufler

________________________________________________________________________

 Výstavu "Divadlo Járy Cimrmana a jiné fotografie" uvede Zdeněk Svěrák Divadlo Járy Cimrmana

Informace o existenci geniálního všeuměla Járy Cimrmana byla veřejnosti sdělena 23. prosince 1966, a to na vlnách Československého rozhlasu v pořadu autorů Zdeňka Svěráka a Jiřího Šebánka Nealkoholická vinárna U Pavouka.

Již pořad Vinárna U pavouka byl postaven na mystifikaci ve službách humoru. Šlo o fingovaný přímý přenos z neexistujícího podniku. Prostředky seriózní reportáže byli posluchači udržováni v iluzi, že každý měsíc sledují dění ve skutečné hudební vinárně. Karel Velebný v roli muzikologa dr. Evžena Hedvábného tam tehdy referoval o nálezu truhly s rukopisnou pozůstalostí zcela zapomenutého génia.

S myšlenkou přenést tento mystifikační humor z rozhlasu i na divadelní scénu přišel Jiří Šebánek. Ve formě manifestu ji 29. října 1966 svěřil Miloni Čepelkovi, L. Smoljakovi a Z. Svěrákovi. Na této zakládající schůzi bylo rozhodnuto o zamýšleném divadle a přizvání dalších členů souboru – Jana Trtílka, Oldřicha Ungra a režisérky Vinárny U pavouka Heleny Philippové.

Oficiální premiéra první hry nově vzniklého divadla (Akt Z. Svěráka) se konala 4. října 1967 v Malostranské besedě. Publikum sedělo u stolů s petrolejovými lampami a sledovalo představení, jehož první část tvořil seminář o díle českého velikána Járy Cimrmana. Po přestávce následovalo uvedení hry z mistrovy pozůstalosti. Tato forma vznikla původně z nouze, aby nahradila chybějící druhou jednoaktovou hru. Ujala se a vytvořila pravidelnou stavbu představení Divadla Járy Cimrmana.

Světově unikátní divadlo má několik zvláštností: v souboru není žen, účinkující jsou neherci, divadlo nestahuje své hry z repertoáru, některé proto dosáhly na tisícovku repríz. V roce 2017 oslaví Divadlo Járy Cimrmana půl století činnosti.

Text : Zdeněk Svěrák


Muzeum fotografie a MOM