Aktuálně

Výstavy představí Muzejní poklady v rukou restaurátorů a zacílí na božskou Emu

Skvosty z muzejní sbírky, kterým zašlou krásu navrátily ruce restaurátorů během posledních deseti let, představí výstava v Muzeu Jindřichohradecka. Mezi Muzejní poklady v rukou restaurátorů patří například soubor nebeklíčů, řada uměleckých děl, ale výstava přiblíží i práci výtvarníků a konzervátorů, kteří pracují na obnově Krýzových jesliček. Samostatná výstava Zacíleno na božskou Emu připomene zrenovovanými předměty 140. výročí narození naší nejslavnější operní pěvkyně Emy Destinnové. Slavnostní vernisáž obou výstav se uskuteční ve čtvrtek 14. června v 16:00 hodin ve výstavní síni muzea na Balbínově náměstí. Výstava potrvá do 7. října 2018.

Výstavy představí Muzejní poklady v rukou restaurátorů a zacílí na božskou Emu„Jedním z hlavních úkolů každého muzea je péče o sbírky. S tím úzce souvisí pravidelné restaurování a konzervování sbírkových předmětů, na které Muzeum Jindřichohradecka každoročně vynakládá statisícové částky,“ uvedl ředitel Muzea Jindřichohradecka Jaroslav Pikal.

Návštěvníci se budou moci seznámit s vybranými exponáty, které prošly rukama jak externích restaurátorů, tak i s předměty zrenovovanými konzervátory muzea za posledních deset let. „Nejsložitějším exponátem, v současné době stále restaurovaným, jsou Krýzovy jesličky, které svým rozsahem a složitostí předčí všechny ostatní muzejní exponáty,“ přiblížila etnografka muzea Alexandra Zvonařová. Část figurek a architektury zrestaurovaná Zdenou Skořepovou a Terezou Krnínskou Buškovou budou k vidění nejenom na výstavě, ale také v samotných Krýzových jesličkách. Na výstavě mohou návštěvníci vedle betlémských figurek zhlédnout i část zrestaurované etnografické oděvní kolekce. K unikátům bude patřit fakulantský kroj z roku 1836 nebo postiliónská uniforma.

„Z desítek poškozených starých tisků, rukopisů, jindřichohradeckých a kramářských tisků, které muzeum v poslední době zrestaurovalo, byl pro výstavu vybrán soubor nebeklíčů – modlitebních knih Martina z Kochemu – tištěných v jindřichohradecké Landfrasově tiskárně v unikátních jihočeských mosazných vazbách zdobených štrasem,“ popsala správkyně sbírkového knižního fondu muzea Štěpánka Běhalová. Nejrozměrnější restaurovanou knihou je Neuer Atlas Über die Ganze Welt německého geografa J. B. Homanna se souborem tištěných kolorovaných map.

„Mezi uměleckými fondy došlo postupně ke kompletnímu restaurování výtvarného díla umělců z řad 75. pěšího pluku, jmenovitě malířů Oldřicha Vlacha, Jiřího Kauckého či Jano Šrámka. Ze sochařů prošlo obnovou dílo Jana Vítězslava Duška a Rudolfa Kabeše,“ uvedl historik umění muzea Jakub Valášek. Výstava nabídne také zrenovované sádrové plastiky, modely a reliéfy z 19. a 20. století. Návštěvníci si také mohou prohlédnout zajímavou, ručně kreslenou mapu Jindřichohradecka z období protektorátu a pamětní stuhy, které dostala a herečka Adéla Volfová nebo kapelník plukovních hudeb Jan Zeman.

Postupně muzeum restauruje poměrně rozsáhlý soubor malovaných terčů jindřichohradeckého ostrostřeleckého sboru, některé bude možné spatřit také na výstavě. „Letošní výročí operní pěvkyně Emy Destinnové, která se narodila 26. února 1878, připomíná muzeum výstavou Zacíleno na božskou Emu, kde bude představena řada zrestaurovaných unikátních exponátů – originální japonské kimono, soubor japonských panenek a také její halenka se zajímavou historií,“ řekl historik muzea František Fürbach. Z nových přírůstků na výstavě jistě zaujmou dobové nahrávky na gramofonových deskách, pohlednice pěvkyně v různých rolích, fotografie i písemnosti a rovněž psací stůl ze zámku ve Stráži nad Nežárkou.

Marie Hazuková