Výtvarné dílny k unikátnímu projektu PETAnděl budou v muzeu Jindřichohradecka pokračovat i na podzim. Už před koncem školního roku si žáci a studenti mohli z netradičního materiálu vyrobit malého plastového andílka nebo neotřelé šperky. Pro velký zájem škol dětí, kterých do konferenčního sálu dorazilo několik stovek, muzeum nabídne pokračování i v září a říjnu. Tentokrát budou děti vytvářet barevné vitráže do oken a jak jinak než z plastu.
Letos koncem května jezdili studenti ČVUT a UK a pracovníci z neziskové organizace PETMAT do muzea vyprávět dětem a jejich učitelkám o nápadu vyrobit z odpadních plastových lahví svítící sochu, která vnukne jinak zatracovanému odpadnímu artiklu ještě druhý život. Žáci se dozvěděli o nutnosti plast třídit, mohli si však také z donesených PET lahví vyrobit něco na památku, absolvovat hudební dýchánek při bubnování nebo si s PETkou zahrát fotbal. Během podzimu pak budou zúčastněné školy pomáhat se sběrem stavebního materiálu a možná si při té příležitosti uklidí i okolí své školy nebo bydliště. Přiložit ruku k dílu však může každý, sběr vhodných vypitých PET lahví se uskuteční také v muzeu, kde bude možné přidat svou láhev do společného díla.
Dílny mají podpořit jedinečný projekt, při kterém na náměstí Míru v Jindřichově Hradci vyroste více než pětimetrový anděl vytvořený z drátěné konstrukce a modrých a bílých PET lahví. Socha okřídlené postavy bude také efektně nasvícena a rozzáří se společně se slavnostní výzdobou města na začátku adventu. Zároveň anděl roztáhne svá ochranná křídla nad novým festivalem betlémů Jindřichohradecké JINoHRÁtky aneb Dejte děti do jeslí, který bude jediný svého druhu v České republice. Jedná se o akci světově zcela unikátní, která pilotně proběhla poprvé v ČR na podzim 2015 ve Středočeském kraji. První podobný projekt u nás – plastový strom PETree – se rozsvítil loni před Národní technickou knihovnou a upozorňoval na další možnosti využití plastového odpadu a jeho recyklaci. Strom vznikl ze zhruba 12.000 PET lahví, což je množství běžně vyprodukované zhruba během deseti minut.
Anděl podobné konstrukce bude vůbec prvním podobným počinem na jihu Čech a nemá obdoby ani v jiných regionech. Kromě estetické hodnoty, která posouvá běžné vnímání plastového odpadu jako negativního do roviny uměleckého díla, alarmuje také společnost k zamyšlení nad možnostmi třídění a dalšího využití PET lahví.
Do projektu chce muzeum zapojit jindřichohradecké školy i veřejnost. Žáci a studenti budou nejen sbírat potřebné množství plastového materiálu na stavbu anděla, ale budou se podílet také na návrhu jeho podoby. Zapojí se do soutěže, z níž vzejde vítězný návrh.
Vedle samotného sbírání plastových lahví a navrhování podoby anděla muzeum osloví školy také sérií přednášek o možnostech recyklace i fenoménu architektury z PET lahví. Žáky a studenty s fakty, která nejsou veřejnosti příliš známa, seznámí architektka Kateřina Nováková z Experimentálního ateliéru Fakulty architektury ČVUT, která je autorkou projektu PETree.
Anděl bude jedním z hlavních lákadel prvního ročníku dvoudenního festivalu betlémů Jindřichohradecké JINoHRÁtky aneb Dejte děti do jeslí, který pořádá Muzeum Jindřichohradecka ve spolupráci s městem. Záštitu nad ním převzal jihočeský hejtman Jiří Zimola.
Marie Hazuková – Muzeum Jindřichohradecka