13.8 C
Jindřichův Hradec
16.06. 2024
Archivní

XIV. Kamenická muzejní noc na zámku

 

  • 19. 5. 2023 (pátek) od 19:00,
  • Zámek Kamenice nad Lipou,

Také v letošním roce se kamenické Městské muzeum připojuje k již 19. ročníku Festivalu muzejních nocí, který proběhne ve dnech 19. května až 16. června 2023 a jehož organizace se každoročně ujímá Asociace muzeí a galerií České republiky, z. s., ve spolupráci s Ministerstvem kultury a dalšími subjekty. Národní zahájení 19. ročníku Festivalu muzejních nocí proběhne v pátek 19. května 2023 od 14.00 hodin v Olomouci.

Fenomén Muzejních nocí patří ve velkých evropských metropolích již řadu let ke stálým prezentacím kulturního dědictví zvláště atraktivním způsobem. Muzea a galerie nabízejí nočním návštěvníkům kromě prohlídek svých stálých expozic a výstav také řadu doprovodných i kulturních programů a stávají se místy mimořádných a nečekaných zážitků a setkávání.

V roce 2004 se po vzoru jiných evropských měst ujalo Národní muzeum iniciativy zorganizovat první Pražskou muzejní noc. Nevšední zájem muzejních institucí o tuto novou formu propagace a popularizace muzejnictví, ale především její až nečekaný ohlas u široké veřejnosti spontánně vyústil ve vznik celorepublikového Festivalu muzejních nocí, jehož organizace se od roku 2005 každoročně ujímá Asociace muzeí a galerií České republiky, z. s., ve spolupráci s Ministerstvem kultury a dalšími subjekty. Festival spojil původně solitérní akce některých muzeí a galerií do jednoho společného, téměř měsíc trvajícího svátku Muzejních nocí. Úspěch festivalu je mimořádný a každý rok se k němu připojuje obrovské množství měst i institucí. Festival se tak stal ojedinělou akcí a významným kulturním fenoménem, který nemá svým rozsahem v Evropě obdoby.

Od čtvrtého ročníku začíná tato význačná událost oboru muzejnictví Národním zahájením, které se každoročně uskutečňuje ve spolupráci s Asociací krajů České republiky a některým z krajů ČR. Festival muzejních nocí navazuje na Mezinárodní den muzeí, který od roku 1977 každoročně připadá na 18. května.

V Kamenici nad Lipou se muzejní noc uskuteční již počtrnácté, tentokrát v pátek 19. května od 19 hodin. Opět se můžete těšit na bohatý program, individuální i komentované prohlídky stálých expozic, občerstvení i populární závěrečnou ohňovou show.

Přijďte s námi oslavit svátek muzeí. Těšíme se na Vás.

Petr Pech