-3.7 C
Jindřichův Hradec
8.02. 2023
Články

XXII. setkání čs. válečných letců v J. Hradci

Je to již neuvěřitelných dvaadvacet let, kdy do našeho města nad Vajgarem poprvé přijel autobus plný mužů ve slušivých modrých uniformách, které doprovázely jejich milované manželky a řada leteckých historiků či fandů letectví. Od té doby odletěla převážná většina z nich do aviatického nebe. Přesto si organizátoři akce považují za velkou čest, že do Jindřichova Hradce i nadále zamíří koncem srpna desítky hostů z celé České republiky a někteří i ze zahraničí.

XXII. setkání čs. válečných a poválečných letců v Jindřichově HradciTaké na letošní rok připravil v sobotu 22. srpna 2015 Klub historie letectví Jindřichův Hradec, hlavní organizátor akce, ve spolupráci s Městem Jindřichův Hradec, Městem Deštná, 44. lehkým motorizovaným praporem Jindřichův Hradec a Muzeem Jindřichohradecka, za podpory Aeroklubu Jindřichův Hradec a Čs. obce legionářské br. Stanislava Berana Jindřichův Hradec, celorepublikové „XXII. setkání čs. válečných a poválečných letců v Jindřichově Hradci“, které však letos začne netradičně mimo město nad Vajgarem.

Klub historie letectví totiž výrazně obměnil své expozice Leteckého muzea Deštná, kde je nejnovějším přírůstkem a hlavním hitem letošní sezony ultra lehký letoun Nebeská Blecha. Ten postavil Petr Šlechta z Českých Budějovic zhruba před 35 lety podle francouzských plánů z 30. let 20. století. Klub letoun do svých sbírek získal na počátku letošního roku a to díky významné pomoci Nadace ČEZ. Jedná se o jeden z pouhých dvou originálů v České republice!

XXII. setkání čs. válečných a poválečných letců v Jindřichově HradciPořadatelé „Setkání“ se proto rozhodli přivítat 22. srpna 2015 hosty v 9,30 hodin nejprve v Leteckém muzeu Deštná, kde se ujmou slova starosta Města David Šašek a zástupci Klubu. Od 11 hodin je připraveno přijetí starostou Jindřichova Hradce Stanislavem Mrvkou v prostorách jindřichohradecké kaple sv. Maří Magdaleny. Zde se také uskuteční slavnostní křest pamětní medaile k 70. výročí osvobození Města Jindřichův Hradec, a to z rukou čs. letců RAF generála Emila Bočka a plukovníka Aloise Dubce. Medaili vydává Klub historie letectví za podpory Nadačního fondu Města Jindřichův Hradec. Poté bude následovat koncert hudebního seskupení Trumpet Tune, které si připravilo produkci české klasické hudby a evergreenů z období II. svě-tové války. Od 12,30 hodin proběhne pietní akt u Památníku letců na nábřeží L. Stehny v Jindřichově Hradci a to u příležitosti 70. výročí ukončení II. světové války, 71. výročí letecké bitvy nad Jindřichohradeckem z 24. srpna 1944 a 25. výročí založení Klubu historie letectví. Celá akce bude zakončena návštěvou hostů akce na vojenském cvičišti v Jindřichově Hradci.

Vladislav Burian

Nejnovější články

Tříkrálová sbírka na Jindřichohradecku byla rekordní

Miloslav L

Valentýnské menu v restauraci Pod Zámkem

Miloslav L

HOPSÁLKOV – herna pro děti

Miloslav L