-1.6 C
Jindřichův Hradec
5.02. 2023
Články

Slavnosti Adama Michny z Otradovic proběhnou tento víkend

Posluchači a milovníci chrámové hudby se mohou zúčastnit koncertů v rámci slavností Adama Michny, které se konají ve dnech od 23.9. do 25.9. 2016 

Slavnosti Adama Michny z Otradovic proběhnou tento víkendTradičními, již XXII. Slavnostmi Adama Michny z Otradovic se snaží město Jindřichův Hradec upozornit na velikost tohoto nejslavnějšího jindřichohradeckého rodáka – varhaníka, básníka a skladatele, ale také učitele a vlastně jednoho ze zachránců českého jazyka. V letošním roce budeme opět konfrontovat Michnovu hudbu s hudbou jeho současníků. Budeme se především věnovat významnému kulturnímu dědictví v podobě famózní hudební sbírky Pavla Josefa Vejvanovského. V roce 1666, tedy právě před 350. roky se v Kroměříži oženil a stal se biskupským kapelníkem Pavel Josef Vejvanovský, virtuózní trubač, skladatel a první dávný „propagátor Michnovy hudby. Autor famózní hudební sbírky „Liechtenstein-Kastelkornova“, která nemá ve světě obdoby a která nám také zachránila skvosty od Michny, jeho hudbu na latinské texty. V rámci XXII. Slavností Adama Michny z Otradovic se budeme tedy věnovat především tomuto 350tiletému dědictví.Zároveň také tradičně přineseme jako doprovod k bohoslužbě Requiem za Adama Michnu, „Michnovský Jarmark“, tedy přehlídku různých pohledů na kulturu 17. století, koncert Michnových Mariánských nešpor z roku 1648, michnovský hudební dýchánek – „Convivium“ a hudbu ke slavnému procesí a ke mši.
Věříme, že letošní, XXII. Slavnosti Adama Michny z Otradovic, upozorní na velikost slavného jindřichohradeckého rodáka a přinesou kvalitní kulturní zážitek.

Program:

Pátek 23. 9.

  • 18:00 REQUIEM ZA ADAMA MICHNU ( kostel Nanebevzetí P. Marie)

Sobota 24. 9.

  • 16:00 – 17:30 MICHNOVSKÝ JARMARK aneb Co Nový Dům dal (Muzeum, Štítného ul.)
  • 18:00 Adam Michna z Otradovic: OFFICIUM VESPERTINUM aneb MARIÁNSKÉ NEŠPORY 1648 (kostel sv. Jana Křtitele)
  • 20:00 CONVIVIUM – Michnovský dýchánek ( Muzeum, Štítného ul.)

Neděle 25. 9.

  • 9:15 PROCESSÍ a MISSA – Adam Michna z Otradovic – Procesí z náměstí Míru do kostela Nanebevzetí P. Marie (bohoslužba)

Zdroj: Město J. Hradec

Nejnovější články

Meziváleční sochaři – Václav Neubauer (část 2) | Jindřichohradecké sochy a památníky

Miloslav L

Veřejné bruslení – únor 2023

Miloslav L

Bowling 22 – Bar | Klub | Bowling

Miloslav L