0.5 C
Jindřichův Hradec
3.02. 2023
Články

Zapomenutá herečka Adéla Wolfová v Muzeu Jindřichohradecka

Ve sbírkovém fondu Regionální historie uchovává muzeum památky na kdysi populární herečku, která však působila ještě v době předkinematografické, takže téměř upadla v zapomnění. Její osobnost a umělecký význam proto připomnělo muzeum na výstavce v konferenčním sále.

Zapomenutá herečkaAdéla Volfová se narodila v Jindřichově Hradci 3. října 1846. Její rodiče, barvíř Kajetán Volf a Josefa, rozená Pelikánová pocházeli z Kunžaku. Své třetí dítě pokřtili jménem Adléta Františka. První desetiletí svého života prožívala v domě č. 118 v Pražské ulici. Poprvé se Adéla objevila na jevišti jako malá holčička, když do Jindřichova Hradce zavítala jakási německá divadelní společnost. Své první opravdové vystoupení absolvovala v roce 1861 při hostování české herecké společností Františka Čížka a sklidila první úspěch. O dvě sezóny později vystoupila několikrát, když ve městě účinkovala společnost Antonína Szeninga. Významným se pro ni stalo angažmá v divadle Pavla Švandy ze Semčic, vrchol své umělecké kariéry prožila Adéla Volfová v 80. a 90. le-tech na jevišti Národního divadla v Praze. Za 25 let působení na nejprestižnější české scéně ztvárnila přes 240 rolí ve více než dvou tisících představeních. Ke konci roku 1898 dala Adéla výpověď ze souboru Národního divadla a rozloučila se s ním 10. února následujícího roku rolemi Vojtěcha v Tylově hře Paní Marjánka, matka pluku a velkostatkářky Řehákové ve Štolbově veselohře Mezi umělci. Muzeum nechalo v loňském roce restaurovat pamětní stuhy, které při této příležitosti herečka dostala od svých kolegů a dalších významných osobností.

Zapomenutá herečkaAdéla Volfová se intenzívně věnovala studiu cizích jazyků, zejména francouzštiny, pro níž získala i pedagogickou aprobaci, ale uměla i anglicky či italsky. Z těchto jazyků přeložila řadu povídek i několik dramatických textů, literatuře se věnovala i jako autorka. Psala příležitostné básně, divadelní hry, zejména pro děti, např. Malí diplomati, která se hrála i v Jindřichově Hradci, vrcholem její spisovatelské práce je kniha vzpomínek Svému rodišti (1913), v níž za-chytila své vzpomínky z dětství a mládí a popsala svou hereckou dráhu.

Adéla Volfová zemřela v Praze 20. února 1940.

František Fürbach

Zapomenutá herečka

 

Nejnovější články

Veřejné bruslení – únor 2023

Miloslav L

Bowling 22 – Bar | Klub | Bowling

Miloslav L

Kino Počátky na únor 2023

Miloslav L