Závodu Okolo jižních Čech – ČEZ Tour vládnou Norové

Možná to tak může vypadat, že III. ročník mezinárodního cyklistického závodu „Okolo jižních Čech – ČEZ Tour 2014“ je otevřeným mistrovstvím Norska. Jezdci z této skandinávské země si totiž mezi sebou vyměňují pozice na nejvyšším stupni vítězů v jednotlivých etapách i ve vlastnictví žlutého trikotu pro lídra průběžného pořadí závodu. Ve čtvrtek vyhrál první etapu Daniel Hoelgaard z týmu Etixx Continental, v páteční časovce pak jasným způsobem zvítězil Reidar Bohlin Borgersen z Teamu Joker, což mu pomohlo i k tomu, aby se dostal do čela celkového hodnocení.

Klasická časovka poprvé

Jednadvacetiletý nizozemský mladák Jochem Hoekstra (Cycling team Jo Piels) zajel časovku v Nové Bystřici výborně, když skončil třetí. Zároveň se dostal do čela hodnocení jezdců do 23 let, což znamená, že ve třetí etapě pojede v bílém trikotu RVS.

V historii závodu „Okolo jižních Čech – ČEZ Tour“ se klasická časovka jela poprvé, pakliže si odmyslíme úvodní prolog v I. ročníku, kdy se v českobudějovických ulicích peloton rozjížděl na 1200 metrů dlouhé trase. V Nové Bystřici, kde byl start i cíl letošního zápolení s chronometrem, na jezdce čekal okruh o délce 12,5 kilometru.

Pouze 124 závodníků

Na trasu II. etapy se vydalo jen 124 závodníků ze 132, kteří byli ve startovní listině před úvodním čtvrtečním dějstvím. Mezi osmičkou odpadlíků v první etapě bohužel byl i jindřichohradecký cyklista Lukáš Mitas, jenž letos závodí v červeno-černých barvách stáje Bohemia Cycling Příbram FANY. Ve čtvrtek se namotal do pádu před Bechyní. Následně se při marném stíhání pelotonu tak vyšťavil, že mu nezbylo jiné volby, než vzdát. Doslova Waterloo zaznamenal na úvodních 184 km z Protivína do Tábora národní tým Kataru. První asijští účastníci v historii jihočeské tour se jako družstvo v závodě neudrželi, protože do cíle ze sexteta dojeli pouze dva. Pro klasifikaci celku je ovšem potřeba alespoň tří borců.

Minutové startovní intervaly

Ve žlutém trikotu lídra závodu absolvoval časovku norský jezdec Daniel Hoelgaard (Etixx Continental cycling team). Příliš se mu nepovedla, když dojel se ztrátou 64 vteřin na vítěze na 44. místě. V celkovém pořadí klesl na 23. pozici.

Do táborské Komory dojel jako poslední Katařan Diego Al-Hosfeldt, jenž na norského vítěze Daniela Hoelgaarda nabral téměř jedenáctiminutovou ztrátu. Pro časovku to avšak znamenalo výsadu startovat do ní jako první, jelikož závodníci vyjížděli v minutových intervalech v obráceném pořadí, to znamená, že jako 124. se na boj s časem vydal žlutý D. Hoelgaard.

Smolař Martin Hunal

Časovka je vždy zajímavá, obzvláště taková, která nabídka technický úvod, kopec, úzké cesty, těžký sjezd. Na start se postavil i smolař Martin Hunal (Bauknecht-Author). Český jezdec v první etapě upadl v poslední zatáčce před cílem a v N. Bystřici, aby se to nepletlo, si ustlal hned v té úvodní. Byl tak rozhozen, že skončil až na 110. místě. Jeden z možných favoritů na celkový triumf nabral ztrátu, ale ještě nic nevzdává a v kopcích se chce ukázat.

Šestnáctiminutová hranice kvality

Průběh II. etapy, jež začínala i končila v městském parku na Pivovarské ulici, byl napínavý a brzy ukázal, že prim budou hrát ti jezdci, kteří se do cíle dostanou v čase pod 16 minut. Prvním, kdo to zvládl, byl Němec Jan-Niklas Droste (Team Heizomat), jenž se na dlouhou dobu usadil v čele. Překonal jej teprve po odjetí 48 závodníků ruský reprezentant Artěm Nyč a chvíli poté i Polák Pawel Cieslik (Bauknecht-Author).

Další norské vítězství

Favorizovaný Nizozemec Jochem Hoekstra (Jo Piels) pak stlačil čas pod 15:50 min. a chvíli vedl. Poté však dojel do cíle norský expres Reidar Bohlin Borgersen (Team Joker) a hned bylo zřejmé, že jeho výkon těžko někdo překoná. Nikdo se k němu ani nepřiblížil. V závěru ještě Hoekstru o 78 setin předjel jeho krajan a stájový kolega Berden De Vries, čímž bylo pořadí na stupních vítězů zkompletované, neboť Rus Maxim Pokidov (Itera-Kaťuša) za Hoekstrou zůstal o necelou vteřinu.

Daniel Hoelgaard žlutý dres neudržel

Čechům se moc nedařilo, nejlépe dopadl Daniel Turek z brněnské TJ Favorit. V momentu, kdy proťal cílovou fotobuňku, byl šestý, ale nakonec se ještě propadl na 9. příčku. Jako úplně poslední odstartoval do časovky žlutý Daniel Hoelgaard. Měl sice přehled o časech soupeřů, ale na vývoj reagovat nedokázal. Na vítěze ztratil 64 sekund, obsadil až 44. pozici a v celkovém průběžném pořadí je nyní třiadvacátý.

V sobotu 6. září poprvé na Šumavu

Sobotní etapa je takzvaně královská. Možná bude rozhodující pro konečné pořadí, protože se poprvé v historii „Okolo jižních Čech – ČEZ Tour“ pojede na Šumavu. Start 164 km dlouhé štreky je v 11 hodin na Masarykově náměstí v Třeboni. Nejdříve peloton dostane docela dlouhý čas na rozjetí po rovině, na šestatřicátém kilometru jezdci zabojují v Hluboké nad Vltavou při prémiovém spurtu, pak budou sprintovat ve Vodňanech (60 km) a už je pomalu za Bavorovem přivítají kopce. V Litochovicích je na trase bufet a poté začne martýrium. Na 107. kilometru přijde vrchařská prémie na Javorníku, následně se závodníci dostanou přes metu tisíc metrů nad mořem a v této výšce víceméně vydrží až do cíle. Před definitivním dojezdem na Churáňov je tam při prvním přejezdu ještě vrchařský bonus s dvěma osmnáctikilometrovými okruhy po šumavských městečkách, vesničkách a hvozdech. Nejrychlejší cyklisté by podle předpokládaného harmonogramu měli dorazit do cíle okolo 14:45 hodin.

Druhou etapou III. ročníku mezinárodního cyklistického závodu “Okolo jižních Čech – ČEZ Tour 2014” byla časovka na 12,5 km v Nové Bystřici. Vyhrál ji Nor Reidar Bohlin Borgensen (Team Joker), jenž stojí na stupních vítězů nejvýše. Druhý skončil Nizozemec Berden De Vries (vlevo) a třetí Jochem Hoekstra, jeho krajan a stájový kolega z týmu Cycling team Jo Piels. Shodné je i průběžné celkové hodnocení po dvou etapách.

Výsledky – II. etapa (N. Bystřice – časovka, 12,5 km): 1. Reidar Bohlin Borgersen (Norsko – Team Joker) 15:27 min. (ø 48,54 km/h), 2. Berden De Vries +21, 3. Jochem Hoekstra (oba Nizozemí – Cycling team Jo Piels) +22, 4. Maxim Pokidov (Rusko – Itera-Kaťuša) +23, 5. Pawel Cieslik (Polsko – Bauknecht-Author) +25, 6. Artěm Nyč (Rusko – reprezentace), 7. Lukasz Wisniowski (Polslo – Etixx Continental cycling team) oba +26, 8. Jan-Niklas Droste (Německo – Team Heizomat) +28, 9. Daniel Turek (ČR – TJ Favorit Brno) +32, 10. Stefen Poutsma (Nizozemí – Cycling team Jo Piels) +33.

Průběžné pořadí po II. etapě (žlutý trikot JET – Skupina ČEZ): 1. Reidar Bohlin Borgersen (Norsko – Team Joker) 4:24:21 hod., 2. Berden De Vries +21, 3. Jochem Hoekstra (oba Nizozemí – Cycling team Jo Piels) +22, 4. Maxim Pokidov (Rusko – Itera-Kaťuša) +23, 5. Lukasz Wisniowski (Polslo – Etixx Continental cycling team) oba +26, 6. Stefen Poutsma (Nizozemí – Cycling team Jo Piels) +30, 7. Daniel Turek (ČR – TJ Favorit Brno), 8. Pawel Cieslik (Polsko – Bauknecht-Author) oba +32, 9. Florian Bissinger (Německo – Comtinental Team WSA Greenlife) +33, 10. Artěm Nyč (Rusko – reprezentace) +34.

Jezdci do 23 let (bílý trikot RVS): 1. Jochem Hoekstra (Nizozemí – Cycling team Jo Piels) 4:24:44 hod., 2. Daniel Turek (ČR – TJ Favorit Brno) +10, 3. Artěm Nyč (Rusko – reprezentace) +11.

Bodovací soutěž (zelený trikot RBB Invest): 1. Reidar Bohlin Borgersen (Team Joker) 25, 2. Daniel Hoelgaard (oba Norsko – Etixx Continental cycling team) 25, 3. Berden De Vries (Nizozemí – Cycling team Jo Piels) 23.

Vrchařská soutěž (bílý trikot s červenými puntíky Jihočeský kraj): 1. Aleksandr Komin (Rusko – reprezentace) 10, 2. Ondřej Bambula (ČR – ČEZ Cyklo Team Tábor) 7, 3. Stefen Poutsma (Nizozemí – Cycling team Jo Piels) 7.

Družstva: 1. Cycling team Jo Piels (Nizozemí) 13:14:21 hod., 2. Team Joker (Norsko) +23, 3. Itera-Kaťuša (Rusko) +31.