Aktuálně

ŽIVÝ HRADEC – multižánrový hudební festival

ŽIVÝ HRADEC – multižánrový hudební festival

Jindřichohradečáci se již jistě těší na šestý ročník festivalu Živý Hradec. Polovina června, blížící se Slunovrat a s ním spojený světový svátek hudby. A jak lépe oslavovat hudbu než dobrou hudbou? Dvoudenní porce skvělé muziky na vás čeká při již tradičním multižánrovém hudebním festivalu Živý Hradec 14. a 15. června v parku pod gymnáziem.

ŽIVÝ HRADEC – multižánrový hudební festivalV pátek 14. června v 17.30 hod. zahájí celý festival kapela JAM4U. Poté převezme štafetu Anděly ověnčená skupina Květy a páteční program zakončí nestoři brněnské umělecké hudební scény Vítrholc.

Sobotní hudební odpoledne zahájí ve 14 hod. malé překvapení – Martina von W. (ex Pensée) – jindřichohradecká písničkářka se tentokrát nechá doprovodit kapelou. Následně je na pódiu vystřídá další úžasná žena s kapelou – Jananas. Odpolední a večerní program propojí zahraniční host Živé kvety.  Návrat na hudební scénu oslaví skupina minus123minut a pohodovou tečku zajistí legenda českého reggae Švihadlo.

Samozřejmostí po oba dva dny je občerstvení, zázemí na místě a pohodová atmosféra. Nezapomeňte piknikovou dečku, ať vás nestudí….. I díky podpoře města Jindřichův Hradec si můžete vychutnat hudební víkend bez počítání korun na vstupenku. Vstupné je totiž zcela zdarma.

Takže pozor – sejdeme se všichni v pátek 14. a v sobotu 15. června v parku pod gymnáziem.

Veškeré aktuality a novinky týkající se festivalu sledujte na facebooku a webu www.hradeczije.cz.

Těšit se můžete také na pivko, které obstará Pivovar Kamenice nad Lipou.

Vstupné je pořád stejné = žádné.

PROGRAM

ŽIVÝ HRADEC – multižánrový hudební festival

KAPELY

Švihadlo 

Skupina Švihadlo je již třicettři let vytrvalým zástupcem reggae v Čechách (založena v roce 1983 v Mladé Boleslavi). V minulých letech skupina hrála pravidelně kolem sedmdesáti koncertů ročně v českých a slovenských klubech a festivalech. Švihadlo v uplynulých třiceti letech vydalo 4 velká CD (“Reggae Vol. 1″.,” Slunce” , “Sám si to nevychutnám” , “Oči otevřený” a “Času je málo”), a v roce 2003 oslavilo dvacet let své existence kompilací nevydaných a kuriózních nahrávek sahajících až do počátků působení souboru s názvem “Švihadlo pozpátku”.V roce 2004 vyšel více než půlhodinový „singl“ s názvem „REGGAE minideSKA“. CD obsahuje dvě nové písně švihadla a šest remixovaných skladeb z posledního velkého alba „Sám si to nevychutnám“. Titulní česko-slovenská skladba Reggae a Ska vznikla v roce 2003 na společných koncertech s populární slovenskou ska partou POLEMIC a byla na konci března 2004 za přítomnosti slovenských přátel pokřtěna v nabitém pražském ROXY.


minus123minut

Žádný koncert není dvakrát stejný

„Minuty“ se vrátily na scénu!Síla kapely spočívá především v živých energických koncertech, které jsou z velké části tvořeny improvizací. Propojují žánry jako soul, groove, jazz, blues, funky či world music. A protože, jak sami říkají, nejsou porostlí mechem, jsou otevřeni i vlivům současné hudby. Na minutovský pelmel se nejen dobře tančí, ale jelikož jde o výjimečné muzikanty, dobře se na ně také dívá.
Po koncertním návratu v předloňském a loňském roce si „Minuty“, jejichž hráčské umění hraničí s genialitou, vytyčili jasné cíle: získat ke svým stávajícím fanouškům i publikum, které je nezažilo, oslovovat svojí hudbou co nejpestřejší spektrum posluchačů, navázat na své úspěchy v Evropě, a především šířit svým uměním radost. Jejich pilné zkoušení, stále častější koncertování a nadšení z opětovného hraní navíc směřuje k vydání nové desky.
Kapelu tvoří trio uznávaných muzikantů; zpěvák, kytarista a autor písní Zdeněk Bína, baskytarista a dvorní textař kapely Fredrik Janáček a výjimečný bubeník Dano Šoltis. „Minuty“ také mírně pozměnili název skupiny na minus123minut (původně -123min).
Minus123minut předtím působili v letech 1996 – 2009, vydali pět alb a obdrželi cenu Anděl za Objev roku v roce 1999. Hráli na předních českých festivalech, vyprodávali kluby u nás i na Slovensku. Jako jedna z mála tuzemských kapel slavili úspěchy také v zahraničí, kde odehráli kolem dvou set koncertů v klubech a na festivalech (Holandsko, Polsko, Francie, USA nebo Anglie…). Na to vše teď „Minuty“ hodlají znovu navázat!”


Živé kvety (SK)

Živé kvety jsou doma institucí, která přesahuje rozměr populární hudby. U nás máme taky spoustu skvělých muzikantů, ale rozměru toho, co na Slovensku znamenají Živé kvety, nikdo západně od Moravy nedosahuje. Živé kvety naplňují dylanovské heslo „tři akordy a pravda“, na jejich písničkách je nejcennější právě to, že jim jeden věří, i když s lecčím nemusí souhlasit. Už od časů domovského divadla Stoka čelila skupina zřetelnému odporu vládnoucího establishmentu, nejdřív mečiarovského a teď Ficova, aniž by ale Lucie Piussi, výhradní autorka textů, jakkoliv slevila. Jestli i ve skladbách odehraných v Hradci najdeme něco jako poselství, pak jednoznačně to, které se nese v duchu univerzálního humanismu („To, čo nás spája, je silnějšie a väčšie ako to, čo nás delí…“). Dost možná je v některých postojích jistá dávka naivity, ale optimismus a víra v „dobro“ jsou tím nejlepším ze špatných přístupů ke světu. Klíčovým prvkem zvuku kapely je kytara Petera Bálika, pokud chcete slyšet Neila Younga v plné síle a naživo, neváhejte..


Jananas

Jananas je kapela, kterou si nespletete. Skupina vedena charismatickou zpěvačkou Janou Infeldovou tak dlouho narušovala stereotypy folkového žánru, až tuto škatulku přerostla. Skupina podle svých slov vznikla v roce 2005 a první veřejné vystoupení měla v roce 2007. To ještě jako duo, protože tvůrčí jádro skupiny od začátku tvoří kromě zpěvačky Jana Infeldové také kytarista Jan Vávra. Brzy k sobě přibrali baskytaristu Jaromíra Fulneka, který se podle legendy kvůli kapele naučil na baskytaru za pouhých čtrnáct dní. Poprvé na sebe Jananas upozornil na největším českém folkovém festivalu Zahrada, kde v roce 2009 získal ocenění. Poté se skupina spojila s producentem Martinem Ledvinou a vydala svůj eponymní debut. Za tuto desku, která vyšla poťouchle na Silvestra roku 2010 u vydavatelství Indies Scope records, získala skupina hned pár měsíců na to nominaci na cenu Anděl v kategorii folk a country. Následně navštívila snad všechna myslitelná i nemyslitelná podia českých klubů a festivalů. To již s bubeníkem Janem „Chili“ Chalupou, který se stal brzy stálým členem sestavy. Skladbu Pražské jaro z debutové desky si v roce 2011 vybral Český rozhlas Vltava jako jingle pro přímé přenosy ze skutečného festivalu Pražské jaro. V roce 2014 pak kapela obohatila silvestrovské vysílání stanice ČRo 3 – Vltava koncertem a zároveň rozhlasovou hrou. Inteligentní texty a jemný podvratný humor je hlavní devízou Jananasu. Cílená mystifikace občas dovede kapelu do svízelné situace, například, když všichni hudební novináři a fanoušci začnou věřit, že kapela je z Brna. Skupina o sobě tvrdí, že jí všechno dlouho trvá, proto se na další album čekalo dlouhých šest let. Nové album vyšlo u vydavatelství Supraphon v září 2016.


Květy

Skupina KVĚTY existuje už od začátku tohoto tisíciletí. Po celou dobu se výrazně měnil její zvuk. Počínaje rokem 2016 hraje ve nové sestavě, zaměřené více na elektroniku. Ačkoliv je experimentální a hledačská, počet jejích posluchačů se rozrozstl do velmi širokého spektra. Oceňovány jsou silné texty, aranžérská barevnost, brilatní výtvarné řešení obalů desek, živelné koncerty a přítomnost humoru. Kapela se časem dostala do mnoha zemí (Srbsko, Rakousko, Polsko, Francie, Holandsko). Od roku 2004 vydává svoje alba u Indies Scope. Téměř za všechna byla nominována na cenu Anděl, třikrát (2006, 2009, 2015) také cenu získala. Alba jsou vysoce oceňována v anketách různých rádií (Radio Wave, Proglas..) Mezi dalšími cenami získala skupina i cenu Vinyla. Skupina spolupracovala s divadlem DNO, natočila hudbu k rozhlasovým hrám v režii Radima Nejedlého. Na zakázku vzniklo i mnoho skladeb na různá kompilační alba a projekty.


Vítrholc

Elektronická recitační úderka”Budeme vám říkat básně.” Touto větou začíná sdružení Vítrholc svá vystoupení, která jsou mixem autorského čtení, elektronické industriální hudby a improvizace.Vítrholc je elektroindustriální recitační úderka. Prezentuje hlavně texty Karla Škrabala, Dalibora Maňase a Mirky Ábelové, ale i některých spřízněných či oblíbených autorů. Spolu s nimi jsou na pódiu výtvarník a performer František Kowolowski, Pavel Pohořelský (ex Valerians Future), Jaroslav Škvarna (ex. Ser Un Peyjalero) a od roku 2014 občas i slovenská básnířka a textařka Mirka Ábelová (držitelka Anděla za podíl na desce Davida Kollera ČesksLOVEnsko). Jako nejnovější posila s Vítrholcem recituje výtvarnice a performerka Krista Kašpar.Součástí vystoupení jsou různá performance spřízněných skupin a performerů:. “Místo promítání projekcí preferujeme vizuální doprovod v podobě živého masa.” Vítrholc má jasné a silné brněnské kořeny, i když v tuto chvíli jeho členové žijí od Prahy přes severní Moravu po Bratislavu.


Jam4U

Jak už sám název napovídá, tak u této bandičky náruživých muzikantů bylo na začátku cesty především jamování. Pro obecnou spokojenost však musím doplnit, že to samozřejmě nemá nic společného s marmeládou ani džemem, ba ani samotnou přípravou těchto sladkých neřestí. K dokonalosti stačilo už jen zjištění, že to co tuhle potrhlou partičku tmelí, je společný smysl pro groove. Pětice grooverů, která formuje toto hudební individuum se snaží náročné ucho posluchačů zaujmout směsicí stylů Rock, Funk, Latin, a občas i Jazzu. Jejich hudba je plná jedovatě krásných až nakažlivých zvuků a nejedno posluchačské ucho již neuniklo závislosti. Takže pozor: POSLECH JEN NA VLASTNÍ NEBEZPEČÍ!

Martina von W

Pensée v Kolonial CoffeeDříve známá jako Pensée, je písničkářka původem z Jindřichova Hradce. Pod jménem Pensée vydala v roce 2017 album Láska, smrt & špína. Svou hudební tvorbu popisuje jako “úplně obyčejný písničky”. Kromě četných samostatných koncertů má za sebou i účast na hudebních festivalech jako je Folková růže, Žižkovská noc, United Islands či No Waves. Vystupuje zpravidla sama s kytarou, při několika příležitostech však její písně zazněly s doprovodem kapely (4P – kytara, Honza Pilný – basa, Venca Tomšík – bicí) a tato sestava se také objeví na letošním festivalu Živý Hradec.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. více informací

V nastavení souborů cookie na těchto webových stránkách je zvoleno „povolit soubory cookie“, abyste si mohli jejich prohlížení užít co nejlépe. Jestliže budete dále používat tyto webové stránky, aniž byste změnili nastavení souborů cookie, nebo kliknete na tlačítko „Přijmout“ níže, vyjádříte tak svůj souhlas s tímto nastavením.

Zavřít