26.2 C
Jindřichův Hradec
16.07. 2024
Články

Archeologické léto opět zavítá do zaniklé středověké vsi Pfaffenschlag u Slavonic

Již čtvrtým rokem se Muzeum Jindřichohradecka ve spolupráci s Muzeem a galerií v Dačicích zapojí do Archeologického léta.

V rámci akce pořádané Archeologickým ústavem se ve čtyřech termínech v průběhu července a srpna budete mít možnost zúčastnit komentovaných prohlídek zaniklé středověké vesnice Pfaffenschlag u Slavonic. Zajímavostmi této lokality vás provedou v termínech 31. 7. a 14. 8. 2024 vždy od 16.00 hodin archeologové jindřichohradeckého muzea Mgr. Gabriela Kocinová a Mgr. Jan Kocina a ve dnech 24. 7. a 21. 8. 2024 od 11.00 hodin Mgr. Zdeňka Kolářová z Muzea a galerie v Dačicích.

Pokud vás zajímá, jak probíhala kolonizace hraničních hvozdů ve středověku, jak vypadala tehdejší vesnice, jaké místnosti byste mohli očekávat ve středověkém domě či jaká specifika přinášel první dlouhodobý archeologický výzkum zaniklé vesnice, vydejte se s námi do míst, kde se před šesti staletími rozkládala vesnice Pfaffenschlag. V případě zájmu je nutné se registrovat na odkazu: https://www.archeologickeleto.cz/.

Podobných lokalit je v celé republice celá řada, avšak Pfaffenschlag je výjimečný díky archeologickému výzkumu, během něhož byla postupně odkryta téměř celá plocha vesnice a odhaleny základy 15 domů. Díky těmto rozsáhlým výzkumům dnes patří tato zaniklá středověká vesnice mezi nejprobádanější lokality svého druhu u nás.

Jan Kocina (NOVUM 2024/06)