12 C
Jindřichův Hradec
30.05. 2023
Města a obce

Studená

Studená

Obec leží v mělké kotlině Studenského potoka na úpatí nejvyššího vrcholu Českomoravské vrchoviny Javořice (837 m n. m.), uprostřed neporušené přírody. Studenou protíná silnice vedoucí z Jindřichova Hradce do Telče. V samotné Studené žije cca 1 779 obyvatel. Součástí obce Studená jsou místní části, ve kterých žije cca 603 obyvatel.

Okolí je ideální pro pěší turistiku a cykloturistiku, v zimě jsou zde zajímavé terény pro běhy na lyžích. Nejen krásná příroda, ale i blízkost turisticky zajímavých míst jako je Telč, Velká Lhota, Kostelní Vydří, Dačice, Slavonice, Jindřichův Hradec a oblast České Kanady, poskytnou návštěvníkům dostatek námětů na výlety. Studená je vyhledávaným místem nejen v létě, ale i v zimě, neboť zdejší okolí mívá příznivé sněhové podmínky.

Základní údaje o Studené:

  • Studenástarosta:  Němec Vítězslav
  • místostarosta: Lacina Martin
  • tel.: 384 401 911
  • web: www.studena.cz
  • FB: Obec Studená
  • e-mail: obec@ou-stu.cz
  • adresa úřadu: Náměstí Sv. J. Nepomuckého 18, 37856 Studená

Studená je rodištěm a působištěm známé a oblíbené spisovatelky vesnických románů Vlasty Javořické, vlastním jménem Zezulkové (její pseudonym je odvozen od názvu nedalekého kopce Javořice) a zakladatelů tradice masného průmyslu na jihozápadní Moravě a ve Studené – Františka a Jana Satrapových. Připomínkou těchto osobností jsou pamětní desky, umístěné na jejich rodných domech na náměstí. Kolem roku 1900 zřídil v obci dílnu na výrobu knoflíků z pravé perleti pan Tomáš Buček a založil tak stoletou tradici této výroby ve Studené.

Dnes zaměstnání obyvatelům Studené a blízkého okolí poskytují společnosti: Krahulík – MASOZÁVOD Krahulčí, a.s. provoz Studená, Styl VD knoflíkářů, zemědělské podniky Jistuza a Stagra, stavební firma Staving a řada dalších drobných firem. V obci jsou obchody, restaurace, pošta, zdravotní středisko a knihovna.

Nejmladším občanům Studené, místních částí i okolních obcí slouží mateřská škola rekonstruovaná v roce 2010 a moderně vybavená základní škola s hojně sportovní veřejností využívanou tělocvičnou.

Turistické informace / Informace o obci

Pěší turisté využívají husté sítě značených turistických cest a naučnou stezku „Poznej kraj pod Javořicí“, kde jednotlivá stanoviště ukazují zajímavosti z oblastí botaniky, zoologie a geologie. A podle ohlasu návštěvníků je skutečně co obdivovat.

Cykloturisté využívají jak značené cyklotrasy v okolí, tak velké množství vedlejších, polních i lesních cest, na kterých je provoz minimální nebo praktický žádný. Zdejší mírný terén je zvláště vhodný pro výlety rodin s dětmi, ale i milovníci těžších terénů si přijdou na své.

V zimě je možnost využít lyžařský vlek a především dobře upravované a značené běžecké stopy „Studenská bílá stopa“. V obci a místních částech se každoročně koná několik kulturně společenských akcí, jako například Sumrakovský masopust, Setkání Maršováků nebo Svíčková revue v Horním Poli. Mezi sportovně turistické akce patří především pro cyklisty v polovině června konaných 5P Jana Satrapy a v zimě Studenská 15, závod v běhu na lyžích s téměř 50 letou tradicí. Na závěr roku se koná Silvestrovský výstup na Javořici.


Nejnovější články

Čtvrteční vernisáž zahájí výstavu fotografií jihočeských krojů

Miloslav L

Státní zámek Dačice

Miloslav L

Charita Jindřichův Hradec hledá nové kolegy 

Miloslav L