16.2 C
Jindřichův Hradec
23.05. 2024
Města a obce

Lodhéřov

Lodhéřov získal cenu za 1. místo v kategorii Nejlepší webové stránky obce v rámci 21. ročníku krajského kola soutěže Zlatý erb 2019.

 


 

Lodhéřov

Obec Lodhéřov se nachází cca 8 km severozápadně od Jindřichova Hradce směrem na Deštnou a Červenou Lhotu. Rozkládá se podél Ženského potoka a jeho půdorys prozrazuje, že se jedná o německou vesnici založenou koncem 13. století. První písemná zmínka o obci Lodhéřov – Ruderschlag či také Rudgerschlag nebo Lodwirzov, se datuje rokem 1294. Nad Lodhéřovem se tyčí nejeden kopec, nejvyšší z nich se nazývá „Čertův kámen“ a jeho vrchol leží v nadmořské výšce 659 m. Kdysi na jeho vrcholku bývala rozhledna a vyprávěly se různé pověsti, z nichž jedna praví, že zde sídlil čert, který když se rozzlobil, házel kolem sebe obrovské kameny. Ty kameny jsou tam rozházeny dodnes.

K Lodhéřovu patří i další dvě místní části Studnice a Najdek, dohromady zde žije okolo 670 obyvatel. Průměrný věk činní okolo 40 let. Lodhéřov je nejdelší obcí na Jindřichohradecku a druhou nejdelší obcí v České republice. Její délka je 2.800 metrů. V obci Lodhéřov se nachází mateřská a základní škola, pohostinství, obchod a poštovní úřad.

Dále zde najdete kostel sv. Petra a Pavla, který je majetkem římskokatolické farnosti a je využíván k církevním účelům jen sporadicky. Největší zájem je o vánoční zpívání v kostele, které se již tradičně odehrává v období adventu před Štědrým dnem.

Vchod ke hřbitovu lemují sochy sv. Jana Nepomuckého a Judy Tadeáše, které zde byly osazeny okolo roku 1294 a spolu s nimi zde byly vysazeny obě lípy nacházející se v jejich blízkosti.

Najdek

Kontakty:

  • Starostka obce : Zdeňka Klesalová , tel. 607706579
  • Místostarosta: Miroslav Šlinc
  • OÚ Lodhéřov, Lodhéřov čp. 168, 378 26 tel. 384385126
  • www. lodherov.cz, [email protected], datová schánka: qxse6su

Kniha o Lodhéřově v prodeji

Kniha o obci Lodhéřov - prodej


Zajímavosti:

Lodhéřovský betlém je nejstarším betlémem ve sbírkách Muzea v Jindřichově Hradci. Je to velký papírový betlém skládající se z cca 30 figur o velikosti od 53 cm do 14 cm malovaných práškovými barvami na slabou lepenku, která je pak ještě podlepena plátnem. Nejstarší figurky jsou přibližně z poslední třetiny 18. století a nejmladší z 40-tých let století devatenáctého. V současnosti je betlém uložen v Muzeu Jindřichova Hradce, avšak zájemci mohou získat v podobě jesličkových vystřihovacích archů.

Naučná stezka Čertův kámen vznikla ve spolupráci obcí Lodhéřov a Kostelní Radouň a za podpory Nadace ČEZ, spolku Radouň- Rüeggisberg a TJ HC Velká Radouň. Stezka je doplněna informačními tabulemi a herně-sportovními prvky. Je vedena malebnou jihočeskou krajinou po stávající turistické značce zelené barvy. Vzhledem k členitosti terénu je vhodná především pro pěší turistiku všech věkových kategorií. Vyžití zde najdou i rodiny s dětmi, které zde mohou vyzkoušet své dovednosti a sportovní zdatnost.

Keramická dílna se nachází v suterénu budovy ZŠ v Lodhéřově a pravidelně je otevřena pro veřejnost poslední neděli v měsíci. K dispozici je zde keramická pec, hrnčířský kruh a jiné další pomůcky pro výrobu keramiky. Vstupné je zdarma. Dílnu využívají i žáci základní a mateřské školy v Lodhéřově.

Hračkolna se nachází se v domě čp. 15 , kde se mohou děti i dospělí seznámit s výrobou dřevěných multifunkčních hraček. Samozřejmostí je , že je děti mohou vyzkoušet i v praxi.