25.4 C
Jindřichův Hradec
18.06. 2024
Města a obce

Kamenice nad Lipou

Kamenice nad Lipou - zámekKamenice nad Lipou mile překvapí každého návštěvníka. Pěkně upraveným náměstíčkem nebo zámkem, který se po rekonstrukci probudil k novému životu, návštěva Kamenice pouze začíná. K výletu zve například nádherná zámecká zahrada, Pohádková říše skřítka Fábuly nebo cesta po stopách úzkokolejného vláčku – Kamenice nad Lipou totiž leží na jeho trati, která vede z Jindřichova Hradce do Obrataně.

Samozřejmostí je ve městě široká nabídka kulturních a společenských akcí. Pozvánky na ně můžete najít v našem kalendáři akcí.

Více o informačním středisku Kamenice nad Lipou


Starostou Kamenice nad Lipou je Ing. Ivan Pfaur a místostarostou Mgr. Jaromír Pařík.

Kontakty na Městský úřad Kamenice nad Lipou

 • tel.: 565 432 360, 565 432 101
 • fax: 565 432 190
 • web: www.kamenicenl.cz
 • e-mail: [email protected]
 • adresa: Město Kamenice nad Lipou, Nám. Čsl. armády 52, 39481 Kamenice nad Lipou
 • místní části: Antonka, Březí, Gabrielka, Johanka, Nová Ves, Pravíkov, Vodná

Podrobné kontakty na Městský úřad


Kamenické pamětihodnosti:

 • Zámek
  kamenice zamek– vznikl na místě gotického hradu ze 13. století, přestavbou z hradu na zámek (z gotiky do renesanční podoby) za vlády Jana Malovce r. 1580-1583. Nádvoří a palác mají původní rozlohu, k hradbám byly navenek přistavěny prostorné místnosti a vystavěny dvě patra arkád, přičemž jedno patro arkád bylo za Geymüllerů zazděno. Roku 1839-1842 byla v jednom z křídel zámku zřízena dílna na kamplování vlny. V letech 1946-1998 sloužil zámek jako dětská ozdravovna především pro léčení respiračních onemocnění. Od roku 1998 je zámek ve správě Uměleckoprůmyslového musea Praha.
 • Kostel všech svatých
  kamenice kostel
  – byl založen počátkem 13. století, v 15. a 16. století prošel řadou stavebních změn. Skvostné náhrobní kameny na vnějších zdech kostela (dříve v kostelní dlažbě) pocházejí z 16. a 17. století za vlády tehdejší šlechty. Roku 1758 nechala Marie Terezie z Golčů malovat obraz pro hlavní oltář v kostele.- Kostel několikrát vyhořel (r. 1560, 1721, 1794). Největší požár vypukl r. 1819, při kterém byla velmi poškozena kostelní věž postavená r. 1707 ( měřila 49 m a 75 cm), ta byla r. 1820 opravena. Další oprava byla r. 1863 – kdy hrozilo sesutí, roku 1923 a 1924 byla provedena z části další oprava věže, která byla úplně dokončena o rok později, tedy r. 1925. Dne 15. srpna 1994 bylo postaveno lešení až ke kříži na věži a bylo započato s opravou celé věže. Z makovice věže byla vyjmuta dvě pouzdra s dobovými doklady a mincemi z roku 1863 a 1925.
 • Městské muzeum
  – muzeum bylo v roce 2004, po téměř půlstoletí, přestěhováno z prostor v Palackého ulici 75 do jižního křídla rekonstruovaného kamenického zámku. Získalo tak důstojné prostory pro uložení a prezentaci svých sbírek. Na jaře 2010 dokončilo a návštěvníkům otevřelo novou stálou expozici s názvem Muzeum pro všechny smysly, která originálním způsobem mapuje více než sedm a půl století trvající historii města Kamenice nad Lipou. Prostředkem je smyslové vnímání návštěvníka, tedy zrak, sluch, hmat, čich, chuť. Jednotlivé smysly jsou pojítkem celé expozice, podle převažujícího způsobu vnímání jsou exponáty rozděleny do skupin v jednotlivých expozičních místnostech.
 • Hřbitov Bradlo
  – lesní hřbitov, asi 1 km jižně od města, je považován za nejkrásnější ve střední Evropě. V jihozápadním svahu se nachází jeskyně zvaná Luteránská či ariánská pec, v níž se podle pověsti tajně scházeli nekatolíci. V 18. století se zde začalo pochovávat. Odpočívá zde významný badatel z oboru tropických nemocí a objevitel bacilu tyfu skvrnitého Dr. Stanislav Provázek von Lanow se svou sestrou, malířkou Marií Galimberti – Provázkovou a básnířka Jarmila Hanzálková.

Více o mnoha dalších zajímavostech z Kamenice nad Lipou naleznete zde

kamenice zajimavosti


 Z historie Kamenice nad Lipou:

kamenice znakKamenice nad Lipou vznikla počátkem 13. století jako osada při hradu. Po obnovení hradeb r. 1702 se píše Hrazená a přídomek nad Lipou dostala podle lípy (vsazené v zámecké zahradě roku 1248). První písemné doklady o městě jsou z roku 1267. Město patřilo k hradu, mělo tedy charakter města poddanského. V průběhu věku hrad – posléze zámek mnohokrát změnil majitele. Prvními doloženými majiteli kamenického panství byli příslušníci rodu Benešovců. (Více o historii města a jeho vývoji si můžete přečíst zde)


Další informace, které by vás mohly zajímat:


 

Více fotografií z Kamenice nad Lipou a jejího okolí naleznete zde