17.6 C
Jindřichův Hradec
21.05. 2024
Města a obce

Slavonice

slavonice1

Na česko-moravsko-dolnorakouském pomezí, jedenáct kilometrů od Dačic, leží město Slavonice, nazývané také renesanční branou do České Kanady.

Městečko se dvěma a půl tisíci obyvatel má být na co hrdé: ať už zmíníme například Pevnostní areál Slavonice, zaniklou středověkou vesnici Pffafenschlag, renesanční historické centrum města, kostely sv. Jana Křitele a Nanebevzetí Panny Marie nebo unikátní slavonické podzemí, rozhodně je o co stát. A také je rozhodně proč se do Slavonic vracet.

Základní informace o městě / Historie Slavonic / Kulturní akce


turisticke_centrum_slavKlíčem k otevření kulturní a turistické krásy jihočeských Slavonic je zdejší Turistické informační středisko. Na jeho webových stránkách, které otevřete kliknutím ZDE, naleznete přehledný kalendář událostí a množství dalších informací, které vám pomohou návštěvu renesančního městečka mnohonásobně zpříjemnit.


Muzea a galerie / Tipy na výlet / Památky


Galerie Slavonic:


www.slavonice-mesto.cz ~

Slavonice jsou malé město na pomezí Čech, Moravy a Rakouska spadající do Jihočeského kraje, zemsky ale leží už na Moravě. V současnosti mají Slavonice a přilehlé obce okolo 2500 obyvatel. Rozkládají se v nadmořské výšce 519 m. Leží na východním okraji České Kanady. Krajské město České Budějovice je vzdáleno 90 km, Praha  200 km, Brno 120 km, Vídeň 180 km. Slavonice jsou konečnou stanicí na železniční trati Kostelec u Jihlavy – Telč – Dačice – Slavonice. Přes Slavonice prochází silnice č. 152 Nová Bystřice – Brno, č. 406 Slavonice – Jihlava, č. 409 Planá nad Lužnicí – Vranov nad Dyjí.  Ze Slavonic do Dobersbergu vede v trase bývalé železniční trati nová cyklostezka do rakouského Dobersbergu (Thayarunde). Slavonice jsou překrásným a ojedinělým souborem goticko renesančních památek a jsou kandidátem na zápis do seznamu památek UNESCO.