16.1 C
Jindřichův Hradec
23.06. 2024
Výstavy

Barbora Reichová – Nezlomní: Olympionici | Muzeum fotografie a MOM

Muzeum fotografie a moderních obrazových médií a České olympijské akademie připravily výstavu fotografií naší přední současné sportovní fotografky Barbory Reichové s názvem Nezlomní: Olympionici. Vernisáž se koná ve čtvrtek 11. dubna od 17 hodin. Výstava pak bude k vidění až do konce roku.

Barbora Reichová pracuje pro Český olympijský výbor. Zúčastnila se šesti olympijských her. Její snímky zachycují nejen samotný sportovní výkon, ale i atmosféru přípravy, náhled do zákulisí a soukromí sportovců.

Vystudovala střední odbornou fotografickou školu. Na Institutu tvůrčí fotografie při Slezské univerzitě v Opavě studuje dokumentární fotografii. Focení sportovních událostí se začala naplno věnovat coby dvacetiletá dívka v deníku Sport, v současné době je oficiální fotografkou Českého olympijského výboru. Dokumentovala řadu významných sportovních akcí po celém světě od zápasů NHL nebo NBA po nejrůznější mistrovství světa i Evropy. Šestkrát pak na olympijských hrách mapovala cesty nejen českých sportovců.

Barbora Reichová je několikanásobnou držitelkou ocenění ze soutěže Czech Press Photo. V rámci svého působení u českého olympijského týmu zaujala například podvodním snímkem plavkyně Simony Kubové nebo sérií fotografií Nezlomní olympionici – se snímky dvanácti českých reprezentantů trénujících na olympiádu v době covidu v nezvyklém prostředí uspěla také ve světě. Dostala se do výběru deseti nejlepších v kategorii Sport na Sony World Photography Award, která je fotografickou obdobou filmových Oscarů.

Své bohaté zkušenosti rovněž předává dál směrem k budoucím generacím. Působila na Akademii žurnalistiky a nových médií, nyní vede fotografy v rámci projektu Mladí novináři pod hlavičkou ČOV.

Výstava v Muzeu fotografie bude rozdělena do tří částí:

Příprava v nejtěžších chvílích: Tato série fotografií oceněná v soutěži Czech Press Photo dokumentuje přípravu olympioniků na olympijské hry v Tokiu v roce 2020 v náročných podmínkách pandemie covid-19.

Síla a krása sportovců: Portréty sportovců v kombinaci s jejich sportovním náčiním zdůrazňují jejich sílu, odhodlání a vášeň pro sport.

Olympijské momenty: Fotografie z olympijských her ve Vancouveru, Soči, Riu a Pchjongchangu, Tokiu, Pekingu doplněné o olympijské předměty a maskoty přiblíží atmosféru největšího sportovního svátku světa.

Výstava Nezlomní: Olympionici nabídne jedinečný pohled do světa vrcholového sportu a slibuje nevšední zážitek pro všechny milovníky sportu a fotografie. „Těšit se můžete na strhující snímky, které oslavují sílu ducha i těla. Ukazují, co lze dosáhnout vytrvalostí a odhodláním,“ říká Barbora Reichová.