20.4 C
Jindřichův Hradec
18.06. 2024
Články

Dočasné objekty a instalace | Jindřichohradecké sochy a památníky

Čtvrtý ročník festivalu Jindřichohradecké JINoHRÁtky aneb Dejte děti do jeslí se vydal trochu jinou cestou než předchozí tři ročníky.

Realizace náročného projektu s vánoční betlémskou tématikou se chopila jindřichohradecká rodačka, sochařka Barbora Krninská (1987). Nosné téma všech uplynulých ročníků – tedy otázku recyklace jako jednoho z nejožehavějších celosvětových problémů – zpracovala klasičtější, prozaičtější formou: podle drobného modelu vytvořeného z brček ji svařila ze starých a rezavých lešenářských trubek. Finální podobu instalace nazvala jednoduše Hvězda. Na jindřichohradecké plastice se opět objevily formy typické pro Barbořinu tvorbu. Jednalo se o jednoduché konstrukční a geometricky souměrné tvary. Celá konstrukce betlémské hvězdy byla vytvořena tak, aby působila přes svou hmotnost velmi vzdušně. Třímetrový objekt sochařka doplnila neonovými trubicemi, které svým zářením vykreslily geometrické řešení betlémské hvězdy jako jednoho z nejdůležitějších symbolů Ježíšova narození. Světelný efekt použitých bílých neonů a způsob jejich rozmístění do jednoduchého tvaru pomohl celou plastiku zajímavě nasvítit. Díky časovači fungovala jako pravá hvězda, protože se vždy s příchodem večera rozsvěcela a při rozednění sama zhasínala.

Pro světelný objekt bylo speciálně vybráno místo v části parku přiléhajícímu k Masarykově náměstí. Usazen byl na trávník o trojúhelníkovitém půdorysu přímo proti sídlu Městské policie. Slavnostní odhalení hotové instalace proběhlo v sobotu 30. listopadu 2019 v 17.00 hodin, přičemž Hvězda tento prostor svou přítomností obohacovala až do Tří králů roku 2020. Nyní se nachází na zadním dvoře areálu Muzea Jindřichohradecka a čeká na další efektivní využití.

Barbora Klaška Krninská vystudovala v letech 2002–2006 scénickou techniku na SUPŠ Sv. Anežky České v Českém Krumlově, poté pokračovala obor dřevořezbář/ka na Středním odborném učilišti v Praze. Nakonec začala v roce 2007 navštěvovat atelier Socha I u Jaroslava Róny na Akademii výtvarných umění. Školu úspěšně zakončila v roce 2013. Rok 2011 strávila na umělecké stáži na Hoogeschool voor de Kunsten v holandském Utrechtu. V současnosti tvoří střídavě v Anglii, kde žije se svým manželem, jindřichohradeckým rodákem, uznávaným architektem a členem studia Zaha Hadid Architekts Jakubem Klaškou (1982), a v Čechách. Zde v nedávné době realizovala v Liberci pomník ke 100. výročí vzniku samostatného Československa a v minulém roce se svým manželem monumentální Památník hornických tradic a důlních neštěstí ve městě Most. V roce 2019 na úspěšné muzejní výstavě JHA 20-19, jež znovu spojila umělce s blízkým vztahem k Jindřichovu Hradci, prezentovala Zaklínadla – sérii drobných objektů z akrylátové hmoty a neonový objekt Fox(y). S Jakubem Klaškou představila cyklus tématických digitálních tisků se stejným názvem.

Jakub Valášek – NOVUM 2022/3