Slovo fotografie pochází z řeckých slov fōtos a grafé a volně by se mohlo přeložit jako kreslení světlem. Počátky fotografie se pojí již s obdobím před naším letopočtem. První pokusy s optikou a camerou obscurou prováděl čínský filozof Mocius nebo řecký učenec Aristoteles. První známé fotografie se objevují až počátkem 19. století a pocházejí z Francie. Jejími autory jsou jako první Niépce a po něm Daguerre, který fotografický obraz uchovával na měděné desce. Po daguerrotypiích se objevují fotografie kolodiové a celuloidové.
V muzejním fondu FOTOGRAFIE, který je jedním z nejvíce badatelsky využívaných sbírkových souborů, se nacházejí jak daguerrotypie, tak i fotografie vzniklé pomocí ambrotypie (pozitiv na skle), pannotypie (negativ na skle), ferrotypie (pozitiv na plechu) nebo z celuloidových nosičů. Fond fotografií čítá téměř sedm tisíc evidenčních čísel, z nichž je převážná část v černobílém provedení a jen malá část kolorovaná nebo barevná.
Většina fotografií pochází z místních fotoateliérů, z nichž k nejstarším patří fotografická dílna Františky Baumrukové, působící ve městě již od roku 1871. Ze přibližně stejné doby pocházejí pravděpodobně i nejstarší fotografie ve sbírce Muzea Jindřichohradecka. Jedná se hlavně o ateliérové portréty místních občanů. Mezi nejstarší patří kolorovaný snímek neznámého autora z roku 1864, který představuje rodinné foto manželů Neuffových se dvěma dětmi z Jindřichova Hradce. Další snímky vznikaly například v ateliérech Teodora Šantrůčka, Josefa Františka Langhanse, Rudolfa Preise, Františka Kohouta, Adolfa Kohouta, Alexandra Brabce nebo Bohdana Václava Lišky, který působil ve městě až do roku 1935.
Právě celoživotní produkce posledního jmenovaného položila základ fondu fotografií muzea. Na jeho fotografiích jsou především snímky architektury města, zámku a místních kostelů a též významné události odehrávající se ve městě v jeho době. Jedny z nejstarších fotografií jindřichohradecké události B. V. Lišky pocházejí z 9. září 1888. Jedná se o fotografie z tabla, které bylo pořízeno na památku konání zdejší Jubilejní výstavy. Na snímcích je slavnostní průvod, který směřuje z dolního náměstí na výstaviště. Místní fotografové zachytili i další důležité městské události jako byly místní sokolské slety a shromáždění, slavnostní svěcení praporu 75. pěšího pluku, návštěva prvního českého prezidenta T. G. Masaryka, první automobil ve městě, letadlo Ing. Kašpara, první lyžaři a další. Z celkového souboru je více jak 80% fotografií věnováno jindřichohradeckému regionu. Nejčastěji se na záběrech objevuje Jindřichův Hradec s jeho památkami, významnými událostmi, důležitými místními osobnostmi a návštěvníky města. Právě tato část patří k nejatraktivnějším. Můžeme na ní vysledovat postupné proměňování historického centra i jeho okolí. Část fondu je věnována světovým válkám nebo zahraničním cílům místních cestovatelů. Součástí kolekce jsou také tabla studentů a abiturientů, rodinná alba a portrétní fotografie. Fond fotografií je průběžně doplňován nejenom historickými fotografiemi, ale i díly současných profesionálních i amatérských fotografů mající nějaký vztah k našemu regionu.
Alexandra Zvonařová