Fond obsahuje více než 300 předmětů z pozůstalosti hudebního skladatele, sbormistra a kapelníka hudby pěšího pluku 75. rakousko-uherské armády a pluku 29. československé armády. Soubor dokumentuje životní osudy muže, včetně autobiografické pamětní knihy, který svůj život spojil z velké části s Jindřichovým Hradcem. Jde o jediný takto pestrobarevný fond Jana Zemana existující v České republice.
Jan Zeman se narodil 26. května 1865 v Praze. V letech 1879 až 1883 studoval na pražské konzervatoři hru
na kontrabas, poté rok působil v opeře v belgických Antverpách. Po návratu do Čech nastoupil u vojenské hudby 88. pěšího pluku v Praze, kde hrál na kontrabas a pozoun, poté byl tři roky na to přeložen k 35. pěšímu pluku do Plzně a v rámci něj působil až do roku 1894. V letech 1895 až 1896 sloužil u 4. pěšího pluku v Jihlavě a ve Vídni. Z pohledu Jana Zemana a jeho vztahu k Jindřichovu Hradci byl zlomovým rok 1897. Tehdy se stal kapelníkem pěšího pluku 75., se kterým střídavě působil v Praze, od roku 1910 v Jindřichově Hradci o dva roky později v rakouském Salcburku. Jeho zářivou kariéru odstartoval v roce 1906 především pražský pobyt a to vystoupení jeho plukovní hudby na pražském výstavišti během velkolepé Jubilejní výstavy.
Po vypuknutí 1. světové války pobýval Zeman se 75. plukem v maďarském Debrecíně, poté na ruské a italské frontě. Toto jeho životní období dokládá četná osobní korespondence, dobové fotografie, plakáty a programy vystoupení. Po válce byl roku 1919 jmenován kapelníkem posádkové hudby jindřichohradeckého 75. pěšího pluku, který byl ve stejný rok přejmenován na pěší pluk 29. s působností v Jindřichově Hradci a u něj působil až do svého odchodu do výslužby v roce 1926. Jan Zeman se trvale usadil ve městě nad Vajgarem, kde i nadále působil jako kapelník a hudební skladatel. Byl sbormistrem pěveckých spolků Smetana a Slávy dcera,
s nimiž nastudoval řadu významných hudebních děl, zejména Prodanou nevěstu, Dalibora, Hubičku, Libuši či Mou vlast od skladatele Bedřicha Smetany. Složil více než padesát pochodů a tanců. Jana Zemana proslavila např. Jindřichohradecká polka, valčík Na krásném zeleném Salzachu, Pochod československého pěšího pluku 29. či mazurka Matylda.
Jan Zeman byl své milované hudbě věrný do konce svých dnů. Zemřel 4. listopadu 1948 v Jindřichově Hradci, kde je také pohřben.
Vladislav Burian (NOVUM 2024/12)