Rozsáhlý fond Jindřichohradecké tisky obsahuje téměř 3 700 českých a německých tisků z 18. až 20. století z tiskáren v Jindřichově Hradci. Nejstarší titul pochází z roku 1720 z produkce jindřichohradeckého tiskaře Jana Fridricha Jakeše a téměř stovka z dílen dalších tiskařů 18. století – Františka Antonína Schönsteina, Františka Petra Hilgartnera a jeho syna Ignáce Vojtěcha, jenž tiskárnu vlastnil až do roku 1795.
Jádro fondu tvoří produkce Landfrasovy tiskárny. Počátky její bohaté a dlouhé historie se datují do roku 1797, kdy knihař Josef Landfras koupil vybavení Hilgartnerovy tiskárny. V roce 1826 předal prosperující podnik synovi Aloisovi, za jehož vedení se tiskárna s nakladatelstvím zařadily k nejvýznamnějším mimopražským podnikům. V roce 1858 se ujal tiskárny Aloisův syn Vilém Antonín Landfras, od něhož ji v roce 1902 převzal syn Vilém Bohumil. Po jeho smrti v roce 1931 se ujala podniku vdova Marie s dcerou Marií, provdanou Jiráčkovou. Obě ženy pronajaly v roce 1940 tiskárnu Františku Pfauserovi, který ji provozoval až do znárodnění.
Více než 2 000 knihovních jednotek tohoto fondu pochází z 19. století, kdy tiskárna a nakladatelství obratně využily vzrůstající zájem širokých lidových vrstev o tištěnou knihu. Obsahově proto převažuje náboženská a modlitební literatura, k níž patří nejen tituly barokních modlitebních knih osvědčených již v 18. století, ale i soudobé moderní tituly. Pestrý je soubor zábavné literatury, v němž dominují díla a překlady Václava Rodomila Krameria.
V oblasti vzdělávací literatury se podnik soustředil na tituly související s chodem domácnosti a hospodářství, ale i na učebnice pro místní školy a historickou a vlastivědnou regionální literaturu. Na zakázku pak vznikaly výroční zprávy, stanovy a další tisky pro školy, spolky a jiné korporace. Již od roku 1844 tiskárna vydávala a tiskla periodika, mezi nimiž zaujímá výsadní postavení týdeník Ohlas od Nežárky (1871−1942). Produkci 20. století doplňují také publikace z tiskárny a nakladatelství Jaroslava Svobody.
Kmenovým titulem Landfrasovy tiskárny se staly Nebeklíče Martina z Kochemu – úspěšná novinka předchozí Hilgartnerovy tiskárny. Tato modlitební kniha s barokním textem se v Jindřichově Hradci dočkala do počátku 20. století více než dvou set vydání. Nebeklíč se ukládal v domácnosti do tzv. svatého kouta nebo na půdu, aby chránil dům i domácnost a její členy. Řada nebeklíčů je vázána v reprezentativních kovových či kožených vazbách (viz obrazová příloha).
Historii jindřichohradeckých tiskáren představuje veřejnosti stálá expozice Landfrasova tiskárna přístupná v hlavní budově muzea na Balbínově náměstí. Značná pozornost je věnována také restaurování a digitalizaci tisků; řada z nich je přístupná v evropské digitální knihovně Manuscriptorium.
Štěpánka Běhalová (NOVUM 2025/03)