26.2 C
Jindřichův Hradec
16.07. 2024
Kulturní akce

Fotokomora Karla Neuberta

Unikátní expozice Fotokomora Karla Neuberta v Muzeu fotografie a MOM

Muzeum fotografie a moderních obrazových médií zpřístupní v prosinci novou expozici, představující unikátní repliku fotokomory pro barevný proces významného fotografa ze slavné rodiny Neubertů Karla Neuberta, průkopníka barevné fotografie v Československu, jenž patřil současně k jejím několika málo průkopníkům v Evropě.

Otec Karel Neubert starší byl vydavatelem časopisu Pestrý týden, matka Marie, rozená Sitenská, malířka, pocházela z fotografické rodiny Sitenských. Ve fotokomoře v jeho domě v Dobřichovicích vznikaly od roku 1964 až do roku 2003, kdy zemřel, všechny autorovy barevné fotografie a diapozitivy, které mohou příznivci umění dosud obdivovat na výstavách a ve více než 100 obrazových publikací po celém světě. Replika fotokomory, na jejímž vybudování má velký podíl také jeho syn Jan Neubert, taktéž umělecký fotograf, zahrne většinu autentického vybavení, darovaného muzeu. Originální pojetí expozice, na kterou získalo muzeum finanční podporu z Ministerstva kultury ČR, navozující v návštěvníkovi dojem, jako by fotograf na chvíli odešel od rozdělané práce, umocňuje
její atraktivitu a činí z ní světový unikát. Otevření expozice připadá na sobotu 14. prosince, začátek v 17.00 hodin. Veřejnost je srdečně zvána.

Ostatní prosincový program muzejní společnosti naleznou zájemci na: www.mfmom.cz. Muzeum fotografie a moderních obrazových médií tímto děkuje svým podporovatelům i dosavadním návštěvníkům za přízeň a spřáteleným institucím a expertům za produktivní, prospěšnou spolupráci s přáním úspěšného roku 2020.

Eva Florová