8.1 C
Jindřichův Hradec
29.05. 2024
Kultura

Hrušeň v Dolní Radouni – památný strom

Foto: Lenka Grossmannová

Hrušeň v Dolní radouni – památný strom

u statku čp. 20 v Dolní Radouni

Tato hrušeň je vyhlášena jako památný strom a roste u statku čp. 20 v Dolní Radouni. Její stáří je odhadováno na 200 let. Hrušeň je svým obvodem kmene 410 cm druhou nejmohutnější v Jihočeském kraji. Hrušeň je plně vitální, kvete a plodí, k zajištění stability a bezpečnosti je v koruně instalována víceúrovňová bezpečnostní vazba. Hrušeň je zcela unikátní svým stářím a mohutností, ale i z hlediska zachování původních druhů dřevin. Naprosto nepřehlédnutelnou se hrušeň stává v době kvetení.


Podpořte jediného jihočeského finalistu Stromu roku – hrušeň v Dolní Radouni

Nadace Partnerství pořádá letos již dvanáctý ročník celostátní ankety Strom roku. Do této ankety byla odborem životního prostředí MěÚ J. Hradec, nominována hrušeň v Dolní Radouni.

Dolnoradouňská hrušeň byla vybrána odbornou porotou do do finále ankety, ve kterém o vítězi rozhodne charitativní hlasování prostřednictvím DMS nebo zpoplatňěných hlasovacích arších. Na webu ankety www. stromroku.cz si můžete prohlédnout fotky všech finálových stromů i přečíst jejich příběhy. Pokud se tedy rozhodnete hrušeň podpořit podpisem nebo dárcovskou SMS, zároveň finančně podpoříte péči o tento jedinečný strom a přispějete na zhotovení infotabule o hrušni.

Zasláním dárcovské SMS ve tvaru DMS STROM11 na číslo 87 777, získá strom 1 hlas a 27,- Kč (cena SMS je 30,- Kč, strom obdrží 27,- Kč) Druhou možností je sbírat hlasy na zpoplatněné hlasovací archy (ke stažení na webu ankety), cena jednoho archu je 60,- Kč a vejde se na něj 20 podpisů (strom obdrží 20 hlasů). Hlasování trvá až do 10. října.

Vítězný strom kromě titulu Strom roku obdrží poukaz na arboristické ošetření od firmy Prostrom Bohemia a bude reprezentovat Českou republiku v mezinárodní anketě Evropský strom roku.

 

Mapa


Zvětšit mapu