21.9 C
Jindřichův Hradec
20.05. 2024
Články

Kam se ztratilo kouzlo vánoc? (KOUZLA JH)

Kde jsou vánoce našich dětských let?

Vánoce
congerdesign / Pixabay

Proč slavíme vánoce? Vánoce, Štědrý den vánoční – oslava narození Ježíše Krista. Ježíška. Vánoce jsou křesťanským svátkem. Oslava narození Ježíše Krista přichází v 2-3 stoleté n.l. z Říma.

Vánoce byly zpočátku předně svátky náboženské, oslavné, očekávající. Lidé v té době byli blíže pospolu. Stavěli se Jesličky, chodili koledníci, sloužili se mše. Později, v 18-19 století přibylo i předávání dárků, zpravidla předmětů denní potřeby (které nebyly v té době nejlevnější), později poté se darují sladkosti, drobnosti.

Vánoce v té době nebyly o tom, kolik hodně dárků a jaké drahé dárky mi Ježíšek přinese. Byly předně o tom, že rodina byla pospolu. Už jen ozdobení stromečku – byť jen ořechy, papírovými či slaměnými ozdobami byla slavnostní chvíle. Poté příprava štědrovečerní večeře a těšení se na dárek od Ježíška.

Byla to oslava nejen rodiny, ale i zakončení starého roku a očekávání roku nového. Více se projevovala lidská sounáležitost, cítění, soucit.

Vánocům byla přiřazována i mystika, odvádění a modlení se za duše zemřelých, věštby. Vánoce byly ozdobeny mystikou, tajemnem, kouzlem.

Jaké máme vánoce dnes?

Místo vánoc oslavných žijeme vánocemi konzumními. Ono staré kouzlo vánoc se pomalu vytrácí. Je nahrazeno tlakem výrobců, prodejců – – – obchodní centra na nás útočí již od listopadu, reklamy se předhání, který produkt je tím nejlepším vánočním dárkem. Místo celodenního půstu a těšení se na slavnostní večeři (která byla zvršením celého svátečního dne) vymýšlíme a předháníme se v tom, jaké drahé delikatesy si letos koupíme a možná i sníme.

Zkuste se zastavit, zkuste odejít z konzumního světa, materiálních hodnot a po vánocích předhánění se tím, kolik nás Ježíšek stál a co vše nám přinesl. Myslím si, že spousta z nás si nevzpomene, co Ježíšek přinesl minulý rok.

Zastavte se, radujte se z toho, že můžete být se svou rodinou, se svými bližními a užívejte si chvil radosti a pohody.

Nikdy nevíte, zda toto nejsou poslední Vánoce, kdy se takto setkáte. Zkuste nahradit konzum nad lidskostí.

Víte, do kostela nemusíte chodit jen proto, že je Půlnoční mše, dárek nemusíte koupit jen proto, že jsou Vánoce a své blízké také nemusíte navštěvovat jen proto, že jsou Vánoce. Toto vše můžete přeci udělat kdykoliv, během roku, kdykoliv, kdy budete mít potřebu přiblížit se Bohu, popovídat si s rodinou, obdarovat někoho jen tak, pro radost. Největším dárkem není dárky dostávat ale vidět radost, kterou svým dárkem rozdáváte a radost obdarovaného, kdy si i darovaného dárku váží, a za pár dní neskončí někde v krabici s dárky ostatními.

Zkuste si zachovat Vánoce pro ono kouzlo Vánoc, splnění přání a příslibu nového, zavzpomínejte na milované, kteří již nejsou mezi námi, zavzpomínejte na všechny ty krásné chvíle, které jste v roce prožili, těšte se na vše nové, co vás čeká. Jděte na procházku, obdarujte potřebného, sedněte si v obýváku, koukejte na pohádky…. Relaxujte, nestresujte se, užívejte si. A hlavně, nezapomeňte o Vánocích sami na sebe.

Přeji Vám všem pěkné vánoce a pěkné vánoční svátky bez stresu a bez nervozity prožité v poklidu rodiny a svých blízkých.

Pro ty, kteří jsou na Vánoce sami, přijďte si k nám 25.12 od 14-16 hodin vypít šálek čaje a třeba si i popovídat.

Vaše KOUZLA JH – Marta Lukácsová

(Článek v rámci placené inzerce.)