19.8 C
Jindřichův Hradec
12.04. 2024
Články

Kolem rybníků do Třeboně | Pěšky po Hradecku

Čistí hlavu, dokáže vás snadno zavést na poutavá a neznámá místa, je úplně přirozená – a ke všemu bývá, a to zcela právem, označována za nejběžnější a nejdostupnější sport. Řeč je samozřejmě o chůzi. Proto si ve svém rozvrhu najděte několik hodinek a jakmile to počasí dovolí (byť to jde téměř vždycky), obujte pohodlné boty a přijměte naše pozvání k procházce překrásným okolím Jindřichova Hradce. Projdeme se po cestách asfaltových i polních, lesem i loukami, kolem vody i vesničkami. Při každém kroku se vyplatí mít na mysli to, že cesta znamená cíl.

Tato procházka vás zavede z Vlkova u Veselí nad Lužnicí krajem rybníků do Třeboně.

Tato trasa:

  • vede z Vlkova (vlaková stanice) > kolem Frahelže > přes Klec > k Lužnici > podél břehu rybníku Rožmberk  > přes Zlatou stoku > do Třeboně
  • měří zhruba 23,9 kilometru
  • trvá zhruba 6,1 hodiny procházkovým tempem

Téměř čtyřiadvacetikilometrová procházka začíná na vlakovém nádraží ve Vlkově u Veselí nad Lužnicí. Trasa vede kolem sedmnácti rybníků a končí v Třeboni na náměstí.

Do Vlkova se snadno dostanete vlakem z Jindřichova Hradce přes Veselí nad Lužnicí, odkud jede další spoj směrem Třeboň. Pozor, zastávka je pouze na znamení. Ve Vlkově přejdeme železniční přejezd, který je pouze pár metrů směrem, kterým přijel vlak, a zde už začneme sledovat červenou turistickou značku, která nás povede většinu cesty.

Po průchodu zahrádkářské a chatové kolonie projdeme kolem prvního z řady překrásných rybníků, které jsou pro tento kraj typické, pojmenovaného Krajina. Přes statek U Nohavů projdeme k Novému rybníku, za nímž nás čeká několikakilometrová procházka pouze kolem vodních ploch. Postupně procházíme kolem rybníků Překvapil, Pražský, Pěšák, Baštýř, Fišmistr, Rod, Horák a Naděje. Zde se na krátkou chvíli odkloníme od červené turistické značky, na kterou se následně opět připojíme. Na konci Naděje odbočíme totiž stále po červené na hráz, ale po cca 150 metrech odbočíme na cestu, jež vede po úzkém náspu přímo mezi rybníky Naděje, Víra a Láska. V těchto místech je cesta asi nejkrásnější, protože množství a rozmanitost ptactva, žab, vyskakujících ryb a dalších živočichů vás doslova uchvátí.

Cesta nás přivede na silnici, po které se vydáme vpravo a mineme pouze cípy rybníků Skutek a Dobrá vůle. Pokračujeme dále po této silnici a po chvíli uvidíme opět červenou turistickou značku, která nás provede obcí Klec, převede přes hlavní silnici a kolem dalšího rybníčku Stehlík projdeme až k velké vodní ploše pojmenované Potěšil. Za Potěšilem nás čeká přírodní památka nazvaná Slepičí vršek, což je písečný přesyp, respektive duna, s typickou květenou.

Následně mineme obec Lužnice a červené značení nás přivede až na hráz Rožmberku. Kolem tohoto krále mezi třeboňskými rybníky půjdeme dalších šest kilometrů a cesta nás zavede přes Zlatou stoku až do Třeboně, kde je také cíl našeho putování krajem rybníků.

Text: Miloslav Lojka – Foto: Marcela Mácová

Mapa trasy

Aplikaci Mapy.cz si můžete stáhnout zde: pro Android / pro IOS / pro Windows

Vyznačenou mapu této trasy pro aplikaci naleznete kliknutím zde.