10.3 C
Jindřichův Hradec
25.05. 2024
Články

Letní divadelní festival na jihu Čech Jižní Svéráz začíná

Unikátní site-specific divadelní festival, který je součástí vítězného konceptu Evropské hlavní město kultury 2028, propojí sílu Jihočeského divadla, Divadla Continuo a REZI.DANCE Komařice 

Nultý ročník festivalu Jižní Svéráz nabídne jedinečné zážitky propojující divadlo a tajemnou atmosféru neobvyklých míst. Stanete se tak součástí poutavých příběhů, které ožívají na neočekávaných scénách. Každé představení zve ke společnému objevování, vytváří prostor pro nečekaná překvapení a umožňuje účastníkům prozkoumat své vlastní emoce a myšlenky. Jižní Svéráz není pouze festival, je to cesta plná příběhů, dobrodružství a překvapivých setkání, které zanechají nezapomenutelné vzpomínky a dojmy. 

 Festival se bude konat jednou za dva roky a program nultého ročníku 2024 nabídne opravdu nezapomenutelné zážitky. Slavnostní zahájení festivalu proběhne již 17. května na Náplavce u Vltavy v Českých Budějovicích. Součástí slavnostního zahájení bude mimo pestrý program pro celou rodinu i odplutí  Jihočeské odysey. Dobrodružná plavba parníkem z Náplavky přes Hlubokou nad Vltavou až do Purkarce. Během plavby budete očima Odysea z lodní paluby sledovat břehy řeky Vltavy, které se promění v ostrovy na cestě do rodné Ithaky. Ve vábivé sirény, majetnického Kyklopa, lstivou kouzelnici Kirké a další mýtické postavy se promění herci Malého divadla. 

Prodaná nevěsta Holašovice 2022 / foto Petr ZikmundZáhada zmizelého sudomyče / Eliška Brumovská, Pavel Oubram / Foto Petr ZikmundEgon Schiele / Autoportrét / Zdeněk Mládek, William Steers / foto Pavel HejnýDivadlo Continuo / foto Michal Hančovský

 

Ponořte se do noci plné tajemna a elegance, kdy během hodinové prohlídky projdete se sklenkou v ruce nočními komnatami zámku Třeboň, osvětlenými pouze plápolající svíčkami. Tento historický prostor ožije díky více než 50 hudebníkům a pěvcům, kteří rozezní celý areál téměř půl tisíciletí starými skladbami. Na Rožmberskou noc v podání operního souboru Jihočeského divadla jsou k dispozici poslední volné vstupenky.  

 Letní sezónu na Otáčivém hledišti v Českém Krumlově, která je také součástí tohoto výjimečného festivalu otevře činoherní premiéra podle románu Jane Austen Rozum a cit v režii Martiny Schlegelové. Romantický příběh ze „staré dobré Anglie“ uvedeme 1. – 23. června. Vstupenky na některé dny jsou již vyprodané, ale stále je ještě z čeho vybírat. 

 Nejoblíbenější česká opera Prodaná nevěsta pod širým nebem v reálných kulisách kouzelných jihočeských Holašovic nesmí ve vašem letním programu chybět! Na toto uvedení v režii uměleckého šéfa opery Jihočeského divadla Tomáše Ondřeje Pilaře a v hudebním nastudování Davida Švece jen tak nezapomenete. Letos nabízíme novinku – autobusovou dopravu z Českých Budějovic a zpět. Neváhejte dlouho, vstupenky i místa v autobuse mizí opravdu rychle. 

 My kluci, co spolu chodíme, si Vás dovolují pozvat na slavnostní improvizovanou Hostinu, která se odehraje v Komařicích. V malé vesnici na jihu Čech, v podzámčí renesančního zámku, v uměleckém rezidenčním domě REZI.DANCE. 

 Taneční představení kombinující zvuk, světlo, scénu a pohyb Egon Schiele – Autoportrét minulé léto doslova uchvátilo diváky i odbornou veřejnost. Kupte si svou vstupenku na představení inspirované detaily z obrazů či kreseb Egona Schieleho v režii dua SKUTR a choreografii Jana Kodeta ještě dnes. Uvádíme před Otáčivým hledištěm v Českém Krumlově od 26. 7. do 3. 8. Navnaďte se třeba krátkou videoukázkou. 

 Divadlo Continuo uvede začátkem srpna unikátní projekt Zatím, do té doby, navždy odehrávající se v prostorách budovy bývalé pošty v Českých Budějovicích. Jak je u Continua zvykem, scénář píše částečně sám prostor. Budete svědky kroniky každodennosti inspirované fragmenty korespondence lidí úplně neznámých, ale i osobností jako Franz Kafka nebo Václav Havel. 

 Festival Jižní Svéráz zakončí divadelní úniková hra pro dvě skupiny hráčů Záhada zmizelého sudomyče se odehrává přímo v prostoru pivovaru Samson. Do něj vás dovezeme lodí po řece Malši. Ve starých pivovarských sklepích vás kromě záhad a rébusů čeká i setkání s živými postavami, budete moci tajně vyslechnout jejich dialogy, a získat tak potřebné indicie. 

 Program festivalu na www.jiznisveraz.cz  

Buďte jeho součástí i vy…