16.8 C
Jindřichův Hradec
24.07. 2024
Vyhlídky

Městská vyhlídková věž při kostele Nanebevzetí Panny Marie

Městská vyhlídková věž při kostele Nanebevzetí Panny Marie

Věž u kostela Nanebevzetí Panny Marie je nejvyšší věží města, měří celkem 68,3 metru, z toho báň téměř 24 metrů. Koule na vrcholu má průměr 1,2 metru a kříž na špici je 5 metrů vysoký. Návštěvník, který vystoupí po 153 schodech až nahoru, si bude město prohlížet z výšky 35,3 metru a octne se přitom ve výšce 513 metrů nad mořem. Nárožím kostela Nanebevzetí Panny Marie prochází 15. poledník východní délky.

Městská věž gotického původu byla při kostele Nanebevzetí Panny Marie postavena zřejmě již ve 14. století, i když první dochované písemné zprávy o ní pocházejí až ze století následujícího. Ještě v 17. století mívala nad kostelem tři patra, nejvyšší s pavláčkou pro hlásného, jehož povinností bylo včas varovat obyvatele před blížícím se nepřítelem nebo při vzniku požáru. Na věži se nacházelo až sedm zvonů, z nichž největší, nazývaný Knaur, vážil téměř osm tun a byl po známém Zikmundu z pražského chrámu sv. Víta druhým největším zvonem v Čechách.
Rozsáhlý požár města v roce 1801 se nevyhnul ani městské věži, která také vyhořela a zvony se zřítily.

Městská věž byla po kompletní opravě zpřístupněna v listopadu 1994 pro veřejnost jako vyhlídková.

Městskou věž provozuje Muzeum Jindřichohradecka jako vyhlídkovou, ale konají se na ní i různé akce. Několikrát bylo uspořádáno například troubení, stala se místem happeningu známého výtvarníka Antonína Málka, v roce 2008 byla výjimečně zpřístupněna v pozdních hodinách v rámci Festivalu muzejních nocí. Již s více než desetiletou tradicí se každoročně pořádá sportovně-zábavná soutěž Běž na věž, kdy mohou účastníci měřit své síly v nejrychlejším zdolání věže o putovní pohár ředitele muzea.


Vyhlídka:

Z městské věže se návštěvníkům otevírá výhled na město, na jeho nejzajímavější historickou část – na zámek a starobylé náměstí s mariánským sloupem, a do celého širokého kraje.
Při dobrých podmínkách je vidět i nejvyšší hora Českomoravské vysočiny Javořice.


vyhled-z-veze (2)Vstupné:

jednotné vstupné: 30,- Kč/osoba

Držitelům Senior pasu a Rodinného pasu poskytujeme slevu 50% ze základního vstupného.

Otevírací doba:

duben a září o víkendech a svátcích | 9.00-12.00 a 13.00-16.00 hodin

květen o víkendech a svátcích | 9.00-12.00 a 13.00-17.00 hodin

červen až srpen denně | 9.00-12.00 a 13.00-17.00 hodin