4.6 C
Jindřichův Hradec
20.04. 2024
Články

Osm století Jindřichova Hradce

V letošním roce si Jindřichův Hradec připomíná kulaté výročí, které se váže k nejstarší dochované písemné zmínce o zdejším místě.

Osm století Jindřichova Hradce
Nejstarší dochovanou písemnou zprávu o Jindřichově Hradci si připomněli také místní ostrostřelci. Romanticky pojatý terč pro ně před více než sto lety namaloval Karel Novák. A aby nikdo nezůstal na pochybách, kdo je na terči vyobrazen, doplnil malbu vysvětlujícím nápisem: „Jindřich I. vrací se do svého hradu v J. Hradci roku 1220.“ Dlužno podotknout, že ona římská jednička za Jindřichovým jménem je dopsána dodatečně, zřejmě po připomínce některého z milovníků a znalců hradecké historie, kterých bylo na konci 19. století ve městě bezesporu dost.

Před 800 lety se totiž na jedné z dobových listin objevilo jméno držitele hradu a okolního území Jindřicha s přídomkem „de Novo castro“. Tím novým hradem bylo právě sídlo zakladatele šlechtického rodu pánů z Hradce, které pak bylo častěji nazýváno „Nova domus“, odtud také pozdější německé pojmenování města „Neuhaus“. Současný český název města je však dochován až v písemných pramenech z počátku 15. století. Postupně si připomeneme 800. výročí nejstaršího dochovaného písemného dokladu o existenci Jindřichova Hradce seriálem článků odborných pracovníků Muzea Jindřichohradecka.

Na počátku byl Jindřich

Jindřich I. z Hradce, nejstarší syn zakladatele mocného jihočeského rodu Vítkovců Vítka z Prčice, se poprvé v dochovaných pramenech objevuje jako člen družiny krále Přemysla Otakara I. v roce 1205 a od té doby vystupuje v roli svědka téměř na všech listinách českého krále a často i na listinách pražského biskupa až do roku 1237. Jindřich působil v různých funkcích u královského dvora, v roce 1213 např. doprovázel krále Přemysla na sněm do Řezna, od roku 1217 vystupuje jako nejvyšší maršálek, král ho pověřoval i úkoly diplomatickými. Jindřich, jehož jméno je obsaženo v názvu našeho města, zemřel někdy po roce 1237, zřejmě na svých moravských statcích v Báňově, neboť byl pohřben na Velehradě. Traduje se, že Jindřich založil na ostrohu řeky Nežárky a Hamerského potoka mohutný hrad, jemuž bude věnován příští část seriálu.

František Fürbach