19.8 C
Jindřichův Hradec
12.04. 2024
Články

Pěšky po Hradecku: Šajba a Jindřiš

Čistí hlavu, dokáže vás snadno zavést na poutavá a neznámá místa, je úplně přirozená – a ke všemu bývá, a to zcela právem, označována za nejběžnější a nejdostupnější sport. Řeč je samozřejmě o chůzi. Proto si ve svém rozvrhu najděte několik hodinek a jakmile to počasí dovolí (byť to jde téměř vždycky), obujte pohodlné boty a přijměte naše pozvání k procházce překrásným okolím Jindřichova Hradce. Projdeme se po cestách asfaltových i polních, lesem i loukami, kolem vody i vesničkami. Při každém kroku se vyplatí mít na mysli to, že cesta znamená cíl.

Tato procházka vás z Jindřichova Hradce zavede Městským lesem do Jindřiše a kolem Pískárny zpět po části Jindrovy naučné stezky.

Tato trasa:

  • vede z náměstí Míru > do Jarošovské ulice > výpadovkou na Pelhřimov > skrz Šajbu (Městský les) > do Jindřiše > kolem Pískárny > částí Jindrovy naučné stezky > Denisovou ulicí > zpět na náměstí Míru
  • měří zhruba 11,3 kilometrů
  • trvá zhruba 3 hodiny procházkovým tempem

Přes jedenáct kilometrů dlouhá procházka začíná na náměstí Míru v Jindřichově Hradci. Její první část povede městem. Necelé první čtyři kilometry povede naše kroky žlutá turistická značka – nejprve Panskou ulicí, poté přes Masarykovo náměstí a do Jarošovské ulice. U Fakulty managementu Vysoké školy ekonomické v Praze trasa rovně přechází ulici a pokračuje k obchodnímu domu Lidl. Odtud opět po přechodu u kruhového objezdu rovně, a to až za budovu České pošty, za níž se u odbočky doprava nachází kaplička.

Cesta brzy opustí poslední areály firem a vyrazí do polí, směrem k Šajbě – Městskému lesu. Žlutá značka pokračuje dál, přes železniční přejezd u začátku ochranné zdi u bývalé střelnice a kolem turistického rozcestníku a odpočívadla dál lesem. Se žlutě značenou trasou je potřeba se rozloučit na druhé pravé odbočce od chvíle, co člověk minul odpočívadlo – v opačném případě zavede až do Rodvínova. Po chvíli další procházky lesem trasa vyústí na louku nad Jindřiší a nad meandry Hamerského potoka.

Stačí přejít přes louku a naskytne se červená turistická značka, která uhání po úzké klikaté silničce do nedaleké Jindřiše, až k baroknímu mostku. Pokud si nepřejete udělat zastávku v některé z místních hospůdek, pokračujte po přechodu mostku vpravo, tentokrát po silnici po zelené značce. Ta vede až k zastávce „Jindřiš“ Jindřichohradeckých místních drah, známé úzkokolejky.

Naše trasa pokračuje dál, vpravo od Pískárny. Na opačném konci bývalé pískovny vede cesta přes rozpadlý mostek a doprava lesem až k zahrádkářské kolonii po pravé ruce a fotovoltaické elektrárně po ruce levé. Ve chvíli, kdy cesta narazí na silnici, stáčí se trasa doprava a běží po silnici, kolem autobusové zastávky vpravo až k turistickému rozcestníku „Bobelovka“. Zde ze silnice uhne doleva, po kousku louky a do lesa. Právě v těchto místech se napojuje na Jindrovu naučnou stezku, která zavede až zpět do Jindřichova Hradce.

Zhruba kilometr klikatící se stezky zde vede lesem a jak se trasa blíží k přechodu Hamerského potoka, je terén často velmi zarostlý a podmáčený, v létě navíc plný obtížného hmyzu. Z této blátivé divočiny se však trasa brzy přehoupne přes mostek přes Hamerský potok a pod silničním mostem se vyhoupne až do Denisovy ulice. Ta potom procházejícího se člověka dovede kolem městské plovárny a parkoviště Jitřenka, stále po červené turistické značce, zpět na náměstí Masarykovo a Panskou ulicí do výchozího bodu – náměstí Míru.

Autor: Adam Hudec

Mapa trasy:

Aplikaci Mapy.cz si můžete stáhnout zde: pro Android / pro IOS / pro Windows

Vyznačenou mapu této trasy pro aplikaci naleznete kliknutím zde.

Instagramový profil autora:

[elfsight_instagram_widget id=“2″]