25.4 C
Jindřichův Hradec
18.06. 2024
Články

Pěšky po Hradecku: Blažejov, Kačlehy, Otín

Čistí hlavu, dokáže vás snadno zavést na poutavá a neznámá místa, je úplně přirozená – a ke všemu bývá, a to zcela právem, označována za nejběžnější a nejdostupnější sport. Řeč je samozřejmě o chůzi. Proto si ve svém rozvrhu najděte několik hodinek a jakmile to počasí dovolí (byť to jde téměř vždycky), obujte pohodlné boty a přijměte naše pozvání k procházce překrásným okolím Jindřichova Hradce. Projdeme se po cestách asfaltových i polních, lesem i loukami, kolem vody i vesničkami. Při každém kroku se vyplatí mít na mysli to, že cesta znamená cíl.

Tato procházka vás zavede z Blažejova přes Hospříz do Kačleh a přes Otín do Jindřichova Hradce.

Tato trasa:

  • vede ze zastávky úzkokolejky Blažejov > do Hospříze > do Kačleh > ke Kačležskému rybníku > zpět do Kačleh > kolem Hrutkova > přes Otín > lesem Kunifer > do Jindřichova Hradce
  • měří zhruba 20,9 kilometrů
  • trvá zhruba 6 hodin procházkovým tempem

Procházka, která měří přes dvacet kilometrů, začíná na vlakové stanici Jindřichohradeckých místních drah „Blažejov“ – na stejném místě jako žlutá turistická značka. Naše trasa značku následuje přes koleje a ven z obce, po silnici až k zatáčce s křížkem. Zde na čas opustí žluté značení a místo dál po silnici zamíří vlevo, kolem domků a do lesa na kopci. Po průchodu lesem a mezi poli se napojí na silničku, která vpravo z kopce svede na začátek Hospříze, kde se trasa opět potkává se žlutou turistickou značkou.

Po žluté po silnici dorazí trasa Hospřízí až k zastávkám u hlavní silnice. Zde je potřeba dávat si pozor na přecházení, doprava zde obvykle bývá velice rušná. Cesta stále po žluté vede do kopce k lesu a pak po jeho okraji až na Srní vrch (600 m. n. m.), odkud sestoupá na silnici vedoucí do Kačleh. Po průchodu vesnicí dorazí trasa po zhruba dvou dalších kilometrech k okraji Kačležského rybníka. Zde u rozcestníku poblíž dětského tábora naše trasa žlutou značku opustí a pokračuje dál vpravo, tentokrát po modré.

Modrou značku však opustí brzy také, a to po kilometru, při první možnosti odbočit na cestu vpravo. Ta se přes kopec vrátí zpět do Kačleh a zpátky skrze ně tudy, kudy nás původně přivedla. Na začátku Kačleh se nebude vracet stejnou cestou, ale v první zatáčce před obcí, u křížku, ze silnice sejde vlevo na polní cestu. Ta se po průchodu mezi poli napojí na další silničku, směrem doleva k obci Hrutkov. Hned za rybníkem, ještě přes vsí, však uhne na cestu kolem rybníka vpravo.

Cesta dále pokračuje kolem rybníka, lesem a kolem dalších rybníčků a přes pole, až úvozem sestoupá na rozcestí na kraji lesa. Odtud se vydá vlevo kolem Otínského rybníka po zelené turistické značce, až dorazí do starého Otína. Zelená značka kopíruje naši trasu dál, do kopce mezi staveními až na kopec nad Jindřichovým Hradcem. Ve chvíli, kdy zelená značka uhne ostře vlevo, pokračuje naše cesta dál rovně, v nastaveném směru z kopce.

Cestička na okraji pole nás zavede až na hráz rybníka Kunifer, odkud ještě před koncem rybníka sestoupí z hráze vlevo dolů do lesa. Po chvíli narazí na asfaltovou cestu vedoucí na vojenské cvičiště. V tutu chvíli trasa zahne doprava, přes hlavní silnici (pozor) a zpět do lesa. Poté, co projde lesem a po mostku překročí Řečičku, vyústí na cyklostezku na louce mezi sídlištěm Vajgar a Otínem.

Podchodem zvaným „myší díra“ vede trasa mezi panelové domy sídliště Vajgar. Rovně kolem plotu základní školy zavede až k parkovišti po pravé ruce, a kolem něj z hlavní páteřní dvojsilnici sídliště. Zde, u autobusové zastávky, zatočí kolem této silnice vlevo. Vede dále kolem panelových domů a ven ze sídliště, kolem plechového oplocení kasáren. Pak pokračuje stále vlevo a směrem k hlavní Jáchymově ulici, kolem střední zemědělské školy. Na kruhovém objezdu u nemocnice se trasa vydá vpravo, načež nás zavede Vídeňskou ulicí až na most mezi Vajgary, na nábřeží a odtud vlevo nahoru Rybniční ulicí na náměstí Míru.

Autor: Adam Hudec

Mapa trasy:

Aplikaci Mapy.cz si můžete stáhnout zde: pro Android / pro IOS / pro Windows

Vyznačenou mapu této trasy pro aplikaci naleznete kliknutím zde.