4.6 C
Jindřichův Hradec
20.04. 2024
Články

Pěšky po Hradecku #6: Z Kaprouna do Jindřichova Hradce

Pěšky po Hradecku #6: Z Kaprouna do Jindřichova Hradce

Čistí hlavu, dokáže vás snadno zavést na poutavá a neznámá místa, je úplně přirozená – a ke všemu bývá, a to zcela právem, označována za nejběžnější a nejdostupnější sport. Řeč je samozřejmě o chůzi. Proto si ve svém rozvrhu najděte několik hodinek a jakmile to počasí dovolí (byť to jde téměř vždycky), obujte pohodlné boty a přijměte naše pozvání k procházce překrásným okolím Jindřichova Hradce. Projdeme se po cestách asfaltových i polních, lesem i loukami, kolem vody i vesničkami. Při každém kroku se vyplatí mít na mysli to, že cesta znamená cíl.

Tato procházka vás provede Českou Kanadou z Kaprouna přes Kunějov, Kačlehy a Hrutkov do Jindřichova Hradce.

Tato trasa:

vede ze železniční zastávky Kaproun > do Kaprouna > přes Senotín > do Kunějova > po hrázi Kačležského rybníka > přes Kačlehy > do Hrutkova  > přes starý i nový Otín > do Jindřichova Hradce

měří zhruba 23,5 kilometru

trvá zhruba 6,5 hodiny procházkovým tempem nebo 4,5 hodiny svižnou chůzí

Pěšky po Hradecku

Třiadvacetikilometrový pěší výlet začíná v železniční stanici Kaproun. Dojedeme sem úzkokolejkou ze směru Jindřichův Hradec nebo z Nové Bystřice. Ze zastávky se vydáme lesní cestou po stopách českého génia Járy Cimrmana do obce Kaproun. Trasa vede dál vesnicí a na prvním asfaltovém rozcestí se stočí doleva a dovede nás přes luční cestu zpět na hlavní silnici vedoucí směrem k lesu, po které půjdeme jeden a půl kilometru. Po této vzdálenosti sejdeme na lesní cestu vpravo a tato cesta nás převede přes koleje, kolem rybníčků na severní kraj Senotína.

Ze Senotína náš výlet vede dál na sever a po půlkilometrové procházce mezi loukami se vydáme vlevo směrem do lesa, ve kterém putujeme dalších zhruba 40 minut, než nás cesta dovede do malebného Kunějova.

Kunějov je překrásná vesnička, která patří k nejhezčím místům tohoto výletu. Kolem třech návesních rybníků nás cesta dovede na konec vesnice, kde se vydáme vlevo a kolem bývalého JZD pokračujeme směrem ke Kačležskému rybníku.

Po čtyřkilometrovém pochodu mezi pastvinami dorazíme na kraj Kačležského rybníka a po odbočení doprava se projdeme po hrázi, ze které máte nádherný pohled na tuto rozlehlou vodní plochu na rozhraní České Kanady. Po kamenité cestě se vydáme dál do kopce a po opuštění lesního porostu nás čeká krásný pohled na Kačlehy, Hrutkov a na horizontu taktéž cíl výletu Jindřichův Hradec.

Polní cesta nás dovede na rozcestí, kde se vydáme vlevo přímo do Kačleh. Na dalším rozcestí uprostřed vsi pokračujeme vpravo a asi 200 metrů za vsí se vydáme po polní cestě vlevo směrem k Hrutkovu. Polňačka nás přivede opět na silnici a kolem hrutkovských rybníků pokračujeme až ke kapli, za kterou odbočíme vpravo na další polní cestu. Pozor, odbočku snadno přehlédnete! Vede mezi kaplí a penzionem. Na prvním rozcestí se vydáme doprava a pokračujeme na kraj Otína. Přes starý i nový Otín, které odděluje hlavní silnice do Dačic, dorazíme až na kraj Jindřichova Hradce, kde je také náš cíl.

Autor: Miloslav Lojka

Mapa trasy:

 

Aplikaci Mapy.cz si můžete stáhnout zde: pro Android / pro IOS / pro Windows

Vyznačenou mapu této trasy pro aplikaci naleznete kliknutím zde.