20.2 C
Jindřichův Hradec
20.06. 2024
Pěšky po Hradecku

Pěšky po Hradecku: Z Nové Bystřice na Landštejn a zpět

Čistí hlavu, dokáže vás snadno zavést na poutavá a neznámá místa, je úplně přirozená – a ke všemu bývá, a to zcela právem, označována za nejběžnější a nejdostupnější sport. Řeč je samozřejmě o chůzi. Proto si ve svém rozvrhu najděte několik hodinek a jakmile to počasí dovolí (byť to jde téměř vždycky), obujte pohodlné boty a přijměte naše pozvání k procházce překrásným  Jindřichohradeckem. Projdeme se po cestách asfaltových i polních, lesem i loukami, kolem vody i vesničkami. Při každém kroku se vyplatí mít na mysli to, že cesta znamená cíl.

Tato procházka nám ukáže Českou Kanadu, zavede nás na její dominantu hrad Landštejn a zpět se vydáme přes Pomezí a Klášter. 

Tato trasa:

vede z Nové Bystřice > přes místní část Ovčárna > do Hůrek > na železniční stanici Hůrky > do Blata > přes Kačlehy > Pod Jelením vrchem  > na Landštejn > přes Pomezí  > kolem bunkrů čs. opevnění Klášter II> do obce Klášter II > kolem Kláštera > přes Albeř > zpět do Nové Bystřice

měří zhruba 25,9 kilometru

trvá zhruba 7 hodin procházkovým tempem nebo 4,5 hodiny svižnou chůzí

Pěšky po Hradecku

Téměř 26 kilometrů dlouhou trasu začínáme u novobystřického hřbitova a pokračujeme z kopce, kde se na první odbočce vpravo vydáme po cestě přes místní část Ovčárna. Po cca 40 metrech uvidíme zelené značení Graselovy stezky, která nás povede až do Blata. Na konci Ovčárny pokračujeme dál na polní cestu kolem rybníků Důlek a Hlinitý. U druhého zmíněného rybníku se vydáme vlevo směrem na lesní cestu.

Po asi kilometru a půl chůze lesem se napojíme na asfaltovou cestu, která nás zavede do Hůrek. Již po východu z lesa můžeme v dálce vidět vysokou věž místního kostela. Projdeme kolem hřbitova a pokračujeme kolem sochy sv. Jana Nepomuckého na křižovatku, kde se vydáme směrem vpravo po silnici. Hned za autobusovou zastávkou je další z informativních cedulí Graselovy stezky.

Poté, co opustíme Hůrky, pokračujeme po silnici ještě další dva kilometry, než dojdeme na železniční zastávku úzkokolejky Hůrky u Hůreckého rybníka. Zhruba tři sta metrů pokračujeme po hlavní silnici a na rozcestí odbočíme na cestu doprava, jež nás přivede do obce Blato na hráz Dolního žišpašského rybníka. Na první křižovatce se vydáme vlevo a zde opouštíme zelené značení a pokračujeme vlastní trasou kolem kostela sv Maří Magdaleny. Tentokrát můžeme sledovat žluté značení, které nás na konci Blata vyvede na polní cestu vpravo. Tato polní cesta nás povede další dva kilometry překrásnou přírodou. Po asi tře stech metrech se můžeme rozhlédnou po okolí z poetické vyhlídky, která je zasvěcena sv. Hubertovi. Pak následují pastviny, kde uvidíme několik  útvarů složených z velkých balvanů. Cesta nás zavede až k rozcestníku Pod jelením vrchem.

Od rozcestníku pokračujeme rovně po silnici a po několika stech metrech zahneme ostře doleva po žluté značce. Dalších zhruba osm set metrů nás čeká ostré stoupání a na kopci zatočíme opět ostře, ale tentokrát vpravo. Lesní cesta nás zavede do údolí, kde nás čeká překrásný pohled na rybník uprostřed lesů. Cesta nás vede do kopce opět do lesů, kde strávíme dalších dva a půl kilometru a potkáme několik skalních útvarů, až dorazíme na rozcestí, ze kterého nás silnice směrem vlevo dovede až k hradu Landštejn.

Z Landštejna se na zpáteční cestu vydáme po stejné silnici a na rozcestí pod Landštejnem se nevydáme zpět do lesů, ale pokračujeme po silnici až na křižovatku Na Pomezí po modré značce. Na tomto rozcestí opustíme silnici a sledujeme modrou značku, která nás povede po úzké pěšině až do lesního porostu, kde nás čeká půl kilometrové ostré stoupání ke kapličce Pomezí. Dále nás lesní lesní cesta vede kolem kolem bunkrů, které patří k Muzeum čs. opevnění Klášter II. Po východu z lesa na silnici se vydáme vlevo a pokračujeme až do obce Klášter II. Uprostřed vsi se vydáme napravo po hlavní silnici, až narazíme na Klášter Nejsvětější Trojice. Kolem Kláštera pokračujeme po hlavní silnici kolem rybníku Osika a sádek na rozcestí do obce Albeř. Z Albeře stále po modrém značení pokračujeme až do cíle cesty v Nové Bystřici.

Autor: Miloslav Lojka Foto: Marcela Mácová

Mapa trasy:

Aplikaci Mapy.cz si můžete stáhnout zde: pro Android / pro IOS / pro Windows

Vyznačenou mapu této trasy pro aplikaci naleznete kliknutím zde.