7.2 C
Jindřichův Hradec
2.04. 2023
Kultura

Provaznické muzeum Deštná

Provaznické muzeum Deštná

Provaznické muzeum Deštná

Muzeum je ve dvou místnostech o celkovém rozměru 100 m2 a je zde cca 260 exponátů. Většina zdejších strojů a dalších exponátů je během prohlídky uváděna do provozu.

Návštěvníci zhlédnou staré řemeslné postupy tradiční výroby provazů, popruhů, rohožek a sítí pomocí originálních nástrojů a na dobových provaznických strojích. Jedná se například o pletací stroj, jeden z nejstarších u nás, dále o stáčecí stroj ve stáří 80-100 roků, na kterém se vyrábí stáčené šňůrky, 80 roků stará zkoušečka pevnosti provazů, více jak 100 roků starý stroj na předení a stáčení provazů. Dále jsou zde praktické ukázky zpracování lnu, síťování, výroba klubíček na ručním stroji, ukázka, jak se dříve pracovalo, když ještě nebyla elektřina a používaly se transmise (pohon vodou a párou), a podobně. Také část soukenického a tkalcovského řemesla. Vystaveny jsou ochranné sítě proti mouchám na koni (polystyrénového koně vyráběla pražská televize ve svých dílnách) a mnohé další provaznické a tkalcovské výrobky historické i novější.

Ukázky jsou zvláště poučné pro školní výpravy, kterých sem zajíždí poměrně velká část.
Pro nezasvěceného je jen těžko představitelné množství práce, kterou mistr Klik věnoval a věnuje uchování, udržování v provozuschopném stavu, vyhledávání, získávání, ošetřování a prezentování historických výrobních nástrojů a strojů a uchování a prezentaci starých řemeslných postupů Rozhodně si zaslouží naši pozornost a veřejné uznání, aby ani v budoucnosti nebylo ztraceno a promarněno.

Muzeum je otevřeno:

PROVOZNÍ (OTEVÍRACÍ) DOBA

(ŠKOLNÍ VÝLETY SI MOHOU OTEVÍRACÍ DOBU ZVOLIT SAMI DLE JEJICH PROGRAMU)

ČERVENEC A SRPEN

pondělí ZAVŘENO

úterý – neděle 9:30 – 16:30

KVĚTEN, ČERVEN A ZÁŘÍ

pondělí ZAVŘENO

úterý – neděle 11:00 – 15:30 Prohlídky mimo hlavní sezónu.

ŘÍJEN – DUBEN A AUTOBUSOVÉ VÝPRAVY NA OBJEDNÁVKU.

——————–

Vstupné je 90 Kč / osoba

senioři a děti do 15 let 50 Kč / osoba

Školní výlety 50 Kč / osoba / Provaznické muzeum K. Klika a Letecké muzeum (při plánování školního výletu vám nabízíme možnost muzea otevřít dle vašich požadavků na základě telefonické domluvy)


Mapa


Zvětšit mapu

Zvětšit mapu

Nejnovější články

Kino Počátky na duben 2023

Miloslav L

AR SERVIS hledá automechanika

Miloslav L

Čtyři roční období na jednom místě IV. | Fotila Amálie

Miloslav L