20.04. 2024
Kultura

Provaznické muzeum Deštná

Provaznické muzeum Deštná

Provaznické muzeum Deštná

Muzeum je ve dvou místnostech o celkovém rozměru 100 m2 a je zde cca 260 exponátů. Většina zdejších strojů a dalších exponátů je během prohlídky uváděna do provozu.

Návštěvníci zhlédnou staré řemeslné postupy tradiční výroby provazů, popruhů, rohožek a sítí pomocí originálních nástrojů a na dobových provaznických strojích. Jedná se například o pletací stroj, jeden z nejstarších u nás, dále o stáčecí stroj ve stáří 80-100 roků, na kterém se vyrábí stáčené šňůrky, 80 roků stará zkoušečka pevnosti provazů, více jak 100 roků starý stroj na předení a stáčení provazů. Dále jsou zde praktické ukázky zpracování lnu, síťování, výroba klubíček na ručním stroji, ukázka, jak se dříve pracovalo, když ještě nebyla elektřina a používaly se transmise (pohon vodou a párou), a podobně. Také část soukenického a tkalcovského řemesla. Vystaveny jsou ochranné sítě proti mouchám na koni (polystyrénového koně vyráběla pražská televize ve svých dílnách) a mnohé další provaznické a tkalcovské výrobky historické i novější.

Ukázky jsou zvláště poučné pro školní výpravy, kterých sem zajíždí poměrně velká část.
Pro nezasvěceného je jen těžko představitelné množství práce, kterou mistr Klik věnoval a věnuje uchování, udržování v provozuschopném stavu, vyhledávání, získávání, ošetřování a prezentování historických výrobních nástrojů a strojů a uchování a prezentaci starých řemeslných postupů Rozhodně si zaslouží naši pozornost a veřejné uznání, aby ani v budoucnosti nebylo ztraceno a promarněno.

Muzeum je otevřeno:

PROVOZNÍ (OTEVÍRACÍ) DOBA

(ŠKOLNÍ VÝLETY SI MOHOU OTEVÍRACÍ DOBU ZVOLIT SAMI DLE JEJICH PROGRAMU)

ČERVENEC A SRPEN

pondělí ZAVŘENO

úterý – neděle 9:30 – 16:30

KVĚTEN, ČERVEN A ZÁŘÍ

pondělí ZAVŘENO

úterý – neděle 11:00 – 15:30 Prohlídky mimo hlavní sezónu.

DUBEN A ŘÍJEN A AUTOBUSOVÉ VÝPRAVY NA OBJEDNÁVKU.

LISTOPAD – BŘEZEN ZAVŘENO Z DŮVODU ÚPRAV EXPOZICE

——————–

Vstupné je 130 Kč / osoba

senioři a děti do 15 let 70 Kč / osoba

Školní výlety 80 Kč / osoba / Provaznické muzeum K. Klika a Letecké muzeum (při plánování školního výletu vám nabízíme možnost muzea otevřít dle vašich požadavků na základě telefonické domluvy)


Mapa


Zvětšit mapu

Zvětšit mapu