-1.5 C
Jindřichův Hradec
19.04. 2024
Volby 2018

Ptáme se lídrů #08 – Jsou zeleň, údržba a úklid v pořádku?

Vážení návštěvníci,

vítáme vás u dalšího dílu našeho předvolebního seriálu, ve kterém jsme se rozhodli položit desítce lídrů jindřichohradeckých kandidátek dotazy týkající se života ve městě. Lídři na tuto odpověď měli celých čtrnáct dní. Délka odpovědí záležela pouze na nich, všechny reakce jsou zveřejňované přesně v takové podobě a v takovém pořadí, v jaké k nám dorazily. Podmínky byly stejné pro všechny – v rámci férové hry musí odpovídat pouze sám lídr, odpověď musí být čistě textová a pokud nedorazí do termínu, nebude zveřejněna.

Otázka #8: Jste spokojeni se stavem města, co se týče veřejného pořádku – zeleně, údržby a úklidu?


Mgr. Jan Jirků, MBA (KDU-ČSL a Zelení): 

Bydlím přímo v centru a třikrát denně já nebo moje žena venčíme psy. Naučili jsme se nosit tašku se sáčky na úklid a často uklízím i po jiných pejskařích, zejména turistech. Zároveň vídám nepořádek na nábřeží v parčíku u zastávky, okolo Jitřenky. Při běhání zavítám téměř do všech částí města a situace tam nebývá jiná. Myslím, že by příští zastupitelstvo mělo zásadně změnit přístup k úklidu. Rozhodně by také mělo být rozmístěno více nádob na tříděný odpad. A zeleň, ta je jedním z našich hlavních témat. Pokud budeme mít možnost ovlivňovat rozhodování zastupitelstva, zabráníme bezhlavému kácení stromů po městě a vypracujeme plán dlouhodobé průběžné obnovy zeleně v celém městě.


JUDr. Tomeš Vytiska (KSČM): 

Pořádek, údržbu a úklid města posuzujeme jako zásadně dobrý, jednotlivé výhrady se najdou vždy.


Ing. Stanislav Mrvka (ČSSD):

Je zajímavé, že cizí návštěvníci hodnotí tuto oblast ve městě velmi pozitivně, domácí jsou více kritičtí. Ale není to plošné. Většinou se jedná o konkrétní připomínky a na konkrétní místa. Podle mého názoru odvádějí pracovníci služeb města velmi dobrou práci. Ale je stále co zlepšovat. Já bych si dovolil ale poukázat na druhou stránku. Nebylo by to ještě lepší, kdybychom se všichni chovali jako kulturní lidé. Bylo by pak mnohem více času zlepšovat pořádek tam, kde ještě nejsme spokojeni. Velké úsilí totiž musíme věnovat pořádku na běžných veřejných prostorách. Chceme se přirovnávat k vyspělým zemím, ale bylo by dobré začít u sebe. Myslíte, že např. ve Švýcarsku musí být policista na každém rohu, aby každého upozorňoval, že se nemají odhazovat nedopalky, nebo jiné odpadky. Když se najde někdo nezodpovědný, tak jej donutí ostatní občané, aby si zjednal nápravu. Ale k tomu se snad jednou také dopracujeme.


Ing. Magda Blížilová (ANO):

O veřejný pořádek, zeleň, údržbu a úklid se starají Služby Města Jindřichův Hradec, s.r.o. Pokud se budeme bavit o pořádku na veřejných prostorech, řekla bych, že Hradec je celkem čisté město. Údržba zeleně na veřejných plochách ve městě a na sídlištích, je dle mého názoru v pořádku. Horší situace je v okrajových částech města, kde údržba zeleně pokulhává. Stejná situace je v zimě, kdy napadne sníh. Centrum města je uklizeno, ale podíváme-li se kousek dál, s úklidem se začíná až v odpoledních hodinách. Mnohdy se čeká na počasí, až sníh sám roztaje.


Pavel Baránek (SPD):

Co se týče úklidu a údržby jsem v celku spokojen. Pokud se týká zeleně, myslím, že město bylo někdy v tomto směru dosti radikální, ale nemam k tomu podklady, takže nevím,  jestli veškeré kácení bylo zcela v pořádku.  Je to jen můj dojem.


Milada Petrů (Hradec srdcem a rozumem a Svobodní):

Situace se opravdu hodně zlepšila, pokud jde o čistotu ulic. Těchto pár posledních měsíců před volbami bych řekla, že až enormně. Všude po ránu vrčí nějaká technika, proplétají se lidé údržby atd. V tomto ohledu bych za centrum města skoro dala jedničku. Nevím, jak je tomu na sídlištích a v městských obytných zonách, tam se moc často nedostanu. Také bych před vystavením té jedničky ráda viděla účet, kolik nás ta jednička stojí. Jestli nás náhodou sebrání jednoho nedopalku specialistou nestojí třeba 30 Kč. To bych pak hledala kompromisní řešení, kde by nebyl „pořádek za každou cenu“. Ale každopádně lidem z údržby a péče o pořádek jako takový všechna čest. Dost často na ně slýchávám chválu, že opravdu ti konkrétní lidé jedou naplno.

K zeleni jsem se již vyjadřovala v předchozích otázkách, tak snad jen připomenu, že je potřeba mít plán kompletní péče o zeleň, stromy a vegetaci, který bude rozumně dodržován. A bude řešen již v okamžiku, kdy vznikne nějaký projekt změny týkající se vegetace, aby bylo jasné, že po přestřižení té pomyslné šerpy ví každý, co má dělat a jak se o vegetaci starat.

Zeleň obecně je ve městě dosti opomíjena. Vyloženě mi vadí, když se vykácí vzrostlejší stromy a nejsou ničím nahrazeny nebo nahrazeny neadekvátně. Strom a jeho přínos pro život lidí je obrovskou hodnotou. Podle toho je nutné k nim také přistupovat. A pokud musím některý pokácet, pak by nejlépe na tom samém místě měl vyrůst další, nebo být zasazen jinde. Beton a asfalt je potřeba nahrazovat vegetací. Vrátí se nám to v podobě lepšího klima, více deště a vody a nižší spotřeby energie. Kdo byl někdy v lázeňském či golfovém resortu, dá mi za pravdu, že to příjemné a opečovávané, krásné prostředí je balzámem na duši a obrovsky pozitivně nabíjí. Takový by měl být i J. Hradec.


Bc. Radim Staněk (ODS):

V zásadě ano. Ale líbilo by se mi zvýšení počtu kvetoucích ploch.


Ing. Miroslava Mácová (Piráti):

V globále ano. Samozřejmě, že každá z těchto služeb má svá pro a proti.


Ing. Jan Mlčák, MBA (PATRIOTI):

Velmi pomohlo dostatečné rozmístění sběrných nádob ke třídění odpadů, že toto občané respektují a odpad je pravidelně vyvážen. Občas odpadkové koše na frekventovaných pěších zónách přetékají, což by vyžadovalo lepší monitoring. Přeplněné popelnice přilepené ke kostelu Nanebevzetí Panny Marie nejsou dobrou vizitkou pro centrum města, jejich umístění a barevná škála je vidět Chlebnicí až z nám. Míru. Mnohde by prospěly přístřešky na shluk rozházených sběrných nádob. Úklid veřejných prostor města se jeví v pořádku. Stejně kvalitně jako v Mertových sadech, je však třeba pečovat o parčík u Sv. Jakuba, Slavíkův lesík.


Mgr. Vladislav Burian (SNK-ED a STAN):

V podstatě ano. Nikde nenajdete město, kde by se dalo jíst tzv. „z podlahy“. U nás bývá čas od času problém s odvozem tříděného či komunálního odpadu, někdy jsou v Jindřichově Hradci k vidění místa, kde to s úklidem bohužel vázne. Jsou to však ojedinělé případy. Hlavní problém však vidím v údržbě zeleně, především v místech bývalých lesoparků a parků. Příkladem je téměř neudržovaná zeleň u sv. Jakuba či u Rudolfova, také Slavíkův lesík by potřeboval obnovu,  stále dokola se také řeší údržba či „omladění“ parku „pod kaštany“. Tam je určitě prostor ke zlepšení. Nejde ale jenom o to, sázet nové stromy, ale především uvažovat, jak v době zřejmě již stále častějšího sucha v letních měsících, se o stromy řádně starat. To vše souvisí i s novým přístupem uvažování, jak začít zastavovat vysychání krajiny.