23.06. 2024
Články

SMETANOMÁNIE aneb Muzejní noc s Bedřichem

V letošním roce připravilo Muzeum Jindřichohradecka muzejní noc k Roku české hudby 2024 a ke 200. výročí narození Bedřicha Smetany, který v Jindřichově Hradci pobýval v letech 1831 až 1835.

Bedřich Smetana na kresbě Pavla Piekara

Muzejní noc se uskuteční v pátek 24. května 2024 v areálu bývalého minoritského kláštera ve Štítného ulici 124/I. Pestrý program se ponese na vlnách Smetanova nejznámějšího díla, komické opery Prodaná nevěsta. Odstartuje ho v 17 hodin žesťová zahajovací „střela“, připravena bude scénka z opery Prodaná nevěsta doprovázená vystoupením kejklíře, smetanovské pohoštění a hudební stage. Po vystoupeních Jazz comba Tomáše Holického, žesťařů Michala Lamače, kytaristů Jany Musilové a Milana Kýčka a violoncellistů Ilony Průšové ze Základní umělecké školy Vítězslava Nováka bude patřit pódium od 19.30 hodin skupině Microjazz, s níž si na závěr zazpíváme sborově píseň PROČ BYCHOM SE NETĚŠILI.

V muzeu přivítáme tradičně rodiny s dětmi, kterým nabídneme oblíbenou mapovou hru, tentokrát se smetanovskou tematikou. Její účastníky čeká dobrodružství spojené s plněním „smetanovských úkolů“ – budou pomáhat tatínkovi Bedřicha Smetany v pivovaru, vyloví noty z Vajgaru, provedou Bedříškův pokus, vyluští hudební rébus a zahrají si hudební pexeso. Na závěr získají cenu od samotného skladatele Bedřicha
Smetany.

AREÁL KLÁŠTERA A KOSTEL SV. JANA KŘTITELE bude v době konání muzejní noci přístupný zdarma. Neváhejte a navštivte v rámci 20. jubilejního celostátního Festivalu muzejních nocí prostory Muzea Jindřichohradecka, prohlédněte si křížovou chodbu, barokní kapli Nanebevzetí Panny Marie, Soukenickou kapli nebo kostel s unikátními nástěnnými malbami ze 14. století. V konferenčním sále na Vás čeká minivýstava Bedřich Smetana a Jindřichův Hradec, na níž objevíte známé i neznámé souvislosti s jeho pobytem v našem městě a výstava Nežárecké předměstí odhalující historii této zajímavé části města prostřednictvím sbírkových předmětů z Muzea Jindřichohradecka.

Štěpánka Běhalová (NOVUM 2024/05)