22.8 C
Jindřichův Hradec
18.07. 2024
Muzea

Stará radnice v Jindřichově Hradci

Stará radnice v Jindřichově Hradci

Pohádkové expozice, hravou atmosféru vlaků z úzkorozchodné dráhy – lokální rarity -, tajemství archivu a důležitých listin z dějin města zlaté pětilisté růže či zachycení významných okamžiků a proměn jindřichohradecké radnice a náměstí Míru. To všechno, a nejen to, naleznou návštěvníci v prostorách výstavního domu Stará radnice na jindřichohradeckém náměstí Míru.

Stará radnice v Jindřichově HradciExpozice JHMD: Železnice hrou je rozšířena o kolejiště ve velikosti H0 (měřítko 1:87)

Jedná se o divácky atraktivní kolejiště, na kterém může návštěvník postupně objevovat nové scenérie a nová zákoutí, a přitom si vychutnávat rozmanitý železniční provoz. Návrh nevychází z žádné konkrétní předlohy, vše je tedy pouze dílem fantazie. Námětem je hlavní jednokolejná trať, procházející zvlněnou letní krajinou, která nabízí všechny žádané atributy, jako jsou mosty, tunely, skály, hrady, vodní plochy a podobně. Pohodovou atmosféru prázdnin a času dovolených dotváří dětský stanový tábor, kempy, tábořiště a množství turistů v okolí. Dění na kolejišti lze oživit pomocí tlačítek, kterými se uvádějí do pohybu interaktivní prvky či některé figurky.

Součástí návštěvy výstavního domu je také prohlídka slavnostního sálu, který před více než sto deseti lety pro městské radní navrhl a realizoval významný architekt Jan Kotěra. Sál se v dnešní době používá především pro svatby a vítání významných hostů starostou města. Náhled do historie budovy někdejší radnice a zároveň do historie městské samosprávy nabízí výstava Z dějin městské samosprávy.

Stará radnice v Jindřichově Hradci

Vstupné

plné 100 Kč | snížené 50 Kč, invalidé, důchodci, studenti | rodinné (2 dospělí a 3 děti) 150 Kč | vstup volný – děti do 6 let
mateřské školy zdarma | základní školy 20 Kč/dítě (nutná objednávka předem)
vstupné platí na jednu prohlídku kolejiště v délce 45 minut a na prohlídku ostatních expozic a galerie
školní objednávky na tel. 702 148 770 nebo na e-mailu [email protected]

Otevírací doba:

DUBEN – ŘÍJEN
denně kromě pondělí

10 – 12, 13 – 17 hodin


Historie:

Stará radnice v Jindřichově HradciNejstarší zpráva o budově staré radnice na jindřichohradeckém náměstí Míru pochází z roku 1493. Stavení samotné už tehdy ale nějakou, bohužel blíže neurčenou, dobu stála. Ona nejstarší zpráva se totiž zmiňuje o budově v souvislosti s tím, že na ní tehdejší hradečtí radní nechali vystavět charakteristickou věžičku.

S historií staré radnice je spojené známé jméno pražského mistra Hanuše, autora orloje. Právě on měl do nové věžičky zhruba rok po jejím vystavění instalovat nový hodinový stroj.

Během následujících staletí se budova dočkala množství úprav. Například po požáru, který ji poškodil na počátku sedmnáctého století, ji stavebníci rozšířili a překlenuli uličku, která se původně táhla z náměstí k farnímu kostelu. Nový průchod uličkou, ve které pekaři prodávali své pochoutky, tak dostal jméno, které mu zůstalo dodnes – Chlebnice.

Roku 1801 budovu poškodil další požár, tentokrát ten největší, na jaký se Hradec pamatuje. Kromě radnice totiž v plamenech shořely dvě třetiny města. Smutné zbytky stavení tak bylo nutné strhnout a téměř od základů jej vystavět znovu. To trvalo šest let.

Mezi lety 1848 a 1905 pak sloužila stará radnice okresnímu hejtmanství. Z nedávné historie ji pak Hradečáci znají jako sídlo odboru výstavby a územního plánování či jako služebnu městské policie. V posledních několika letech před začátkem rekonstrukce v roce 2014 byla chátrající budova téměř nevyužívaná.

Zdroj: kniha Jindřichův Hradec: Město nad Vajgarem