16.8 C
Jindřichův Hradec
24.07. 2024
Památky - muzea - galerie

Státní zámek Telč

Státní zámek TelčRozsáhlý zámecký areál v Telči je dnes oprávněně nazýván perlou moravské renesanční architektury. Na místě původního gotického hradu bylo v druhé polovině 16. století vystavěno reprezentativní sídlo, velmi silně ovlivněné italskou renesancí. Překrásné interiéry doplňují unikátně zachované původní exteriéry. Nejvýznamnější je výzdoba Zlatého sálu s kazetovým, bohatě vyřezávaným dřevěným stropem, další autenticky zachované kazetové stropy jsou v sálech Modrém a Rytířském a sklípkové klenby v gotické části zámku. V severní části paláce se nachází autenticky dochované obytné místnosti posledních majitelů – Podstastzkých z Lichtensteina. Součástí areálu je i francouzská zahrada a rozsáhlý anglický park s oranžerií. Na telčském zámku se natáčely slavné české pohádky jako Pyšná princezna, Jak se budí princezny, Z pekla štěstí a další. Komplex zámku a historického centra města byl roku 1992 zapsán na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.


Prohlídkové trasy

Renesanční sály (základní prohlídkový okruh)

Původně gotický hrad přestavěn v polovině 16. století na renesanční zámek. Zasloužil si o to tehdější majitel panství Zachariáš z Hradce, který byl ovliňěn italskou renesancí. Kromě zachovaných exteriéru zde jsou dochovány v původní interiéry v neporušené podobě. Nejhonosnější místnosti je Zlatý sál s kazetovým vyřezávaným stropem.

Více info o trase

Obytné místnosti posledních majitelů zámku

Obytné místnosti posledních majitelů zámku Podstatzky-Lichtensteina se nachází v prvním patře severní části zámku. Zařízení místností je v původním stavu, tvoří významné svědectví o podobě šlechtických interiérů. Vzhled salónů a části jejich výbavy patří především ke konci 19. století a začátku 20. století. Prohlídková trasa byla zpřístupněna veřejnosti v roce 1994.

Více info o trase

Zámecké podzemí

Zámecké podzemí nabízí část starého gotického hradu, které sloužilo jako provozní a bezpečnostní prostory.

Více info o trase

Zámecká galerie

Výstava originálních kostýmů a rekvizit z filmové pohádky Pyšná princezna od režiséra Bořivoje Zemana. Výstava přiblíží zajímavosti z příprav filmu a z natáčení. Nejen kostým s motivem květů krále Miroslav a princezny Krasomily dostanou na výstavě barvy.
Výstava je realizována ve spolupráci s Barrandov Studio Praha, divize Fundus.

Více info o trase

Zámecké nádvoří a zámecká zahrada

Samostatná prohlídka zámeckého nádvoří a zámecké zahrady.

Více info o trase


Návštěvní doba

Vstupné