26.2 C
Jindřichův Hradec
16.07. 2024
Články

Večerníčky Zdeňka Smetany jsou k vidění ve Výstavním domě Stará radnice

Rákosníček, Křemílek a Vochomůrka či Malá čarodějnice. To jsou nejznámější večerníčky Zdeňka Smetany, které nepochybně patří k mnohým vzpomínkám na dětství.

Smetanův pohádkový svět je však mnohem větší! Objevte společně s námi bohatou fantazii a výtvarný rukopis českého výtvarníka, scénáristy a animátora, který svou tvorbou těší další a další generace. Vystaveny budou až do 1. září 2024 originály pohádkových ilustrací, originální animační ultrafány, fototapeta a připravena bude i dílnička i promítání pohádky.

Výtvarník, režisér a animátor Zdeněk Smetana (1925–2016) se narodil do pražské úřednické rodiny. Všestranně nadaný Smetana, ač sám o sobě říkával, že umí jen kreslit, pracoval nejen jako výtvarník, ale také jako scénárista, režisér a mnohdy i autor námětu. Jeho první samostatné filmy byly určeny dospělým divákům. Až v polovině 60. let dostal nabídku z televize, zda by chtěl spolupracovat na pohádkách Václava Čtvrtka. Autora pohádek o Křemílkovi a Vochomůrkovi v té době neznal, když si ale přečetl scénář, byl si jist, že takovou příležitost dostane člověk většinou jen jednou za život. A tak vzniklo prvních 13 dílů, a později díky úspěchu dalších 26 dílů Pohádek z mechu a kapradí. Když se mu po čase dostal do ruky námět Jaromíra Kincla, následovalo dalších 39 dílů Rákosníčka.

Dnes už zná Smetanovy hrdiny pohádek na dobrou noc hned několik generací. Patří k nim také postavičky Kuby Kubikuly, Štaflíka a Špagetky, skřítka Racochejla, stále se radující Radovan či Malá čarodějnice. Všechny Smetanovy filmy určené dětským divákům spojuje snaha děti bavit, potěšit a nenásilnou formou také vychovávat. Vedle své filmové tvorby se průběžně věnoval i volné grafice. Za svá díla získal řadu domácích i zahraničních ocenění.

Martin Jedlička