16.8 C
Jindřichův Hradec
24.07. 2024
Archivní

Velikonoce na zámku v Jindřichově Hradci

  • 29.3. – 1.4.2024 (pátek – pondělí) Jaro v Adamově stavení / květinové aranže Slávka Rabušice,
  • 29.3. – 1.4.2024 (pátek – pondělí) Hra pro zvídavé děti v zámeckých interiérech,
  • 30.3.2024 (sobota) Rozdávání sladké kaše Bílé paní,
  • 30.3.2024(sobota) Postní občerstvení na III. nádvoří,
  • Státní hrad a zámek Jindřichův Hradec,

O velikonočních svátcích pokračujeme v zavedené a návštěvníky oblíbené tradici prohlídek bez průvodce. Mimo to jsme připravili řadu doprovodných akcí. Potěšeni budou obdivovatelé květinových výstav. Pro malé návštěvníky je připravena hra, jejíž vyřešení jim přinese drobnou sladkou odměnu. V sobotu jsou všichni návštěvníci zváni do Černé kuchyně, kde bude jindřichohradecká Bílá paní rozdávat sladkou kaši.

Dřívější pravidelná velikonoční výstava zvaná „Splašená vejce“ se rozhodla, že si letos vezme volno. Ale menší skupina vajíček – rebelů se rozhodla zúčastnit i letošních Velikonoc. Podle našich zpráv se budou skrývat na méně nápadných místech ve většině zámeckých pokojů. Malí návštěvníci budou mít za úkol si jich všimnout a umístění zapsat do listů, které dostanou před prohlídkou v pokladně. Věříme, že se všem hledajícím úkol podaří a za to je bude na konci prohlídky očekávat malá sladká odměna.

Aby se zatoulaná vajíčka lépe objevovala, bude možné od Velkého pátku 29. března do Velikonočního pondělí 1. dubna navštívit zámecké pokoje v individuálních prohlídkách. Návštěvníci tak mohou interiéry procházet vlastním tempem. Ale ani návštěvníci, kteří upřednostňují prohlídku s průvodcem, nebudou ošizeni. Naši průvodci se budou v prohlídkové trase pohybovat a velmi rádi odpoví na dotazy, nebo i podají část průvodcovského výkladu.

Hra s hledáním vajíček však nebude zdaleka jediným zpestřením velikonočních prohlídek. První patro Adamova stavení a Rondel budou zkrášleny stovkami květů v květinových aranžmá floristy Slávka Rabušice a jeho přátel. To je další důvod, proč budeme ve svátečních dnech nabízet individuální prohlídky. Věříme, že bude co obdivovat.

Ale ani tím doprovodné programy nekončí. V loňském roce se nám po 240 letech podařilo obnovit starodávnou tradici rozdávání sladké kaše v Černé kuchyni. Pro velký úspěch a zájem návštěvníků v této staronové tradici pokračujeme. Černou kuchyni bude mít na povel jindřichohradecká Bílá paní se svými pomocníky, k těm patří kuchaři a kuchtíci a také ozbrojená zámecká stráž. Kaše se vaří podle staré receptury, o které vám zámecký „kochmajstr“ jistě rád vše vypoví. Malé postní občerstvení pak bude připraveno i na III. nádvoří.

Otevírací doba o Velikonocích je od 10 do 12 a následně od 13 do 15.15 hod. (poslední možný vstup).

Těšíme se na vaši návštěvu.