10.3 C
Jindřichův Hradec
26.05. 2024
Hrady a zámky

Zámek Dobrohoř

Zámek Dobrohoř
 • Zámek DobrohořZámek Dobrohoř
 • Staré Město pod Landštejnem 160, 378 82
 • +420 724 328 136
 • [email protected]
 • FACEBOOK
 • www.zamekdobrohor.cz
 • Otevírací doba:
  • Květen a říjen otevřeno pouze sobota a neděle od 10 hodin do 18 hodin.
  • Červen až září otevřeno úterý až neděle od 10 hodin do 18 hodin.

Zámek Dobrohoř (německy Ebergersch) se nachází v obci Staré Město pod Landštejnem, v malebné krajině Jihočeského kraje. 

V současné době je budova zámku v rekonstrukci. Po letech, kdy stál opuštěn a zanedbáván, získala památka v červnu roku 2013 nového majitele. Rozběhly se práce na její záchranu, obnovu a došlo částečné k jejímu zpřístupnění veřejnosti. Projekt záchrany zámku Dobrohoř je tak trochu bláznivý, zasněný, nerozvážný, možná… ale je také romantický, motivující, dobrodružný a co nejvíc, je rodinný.

Historie

Zámek Dobrohoř (německy Ebergersch) byl autory odborné literatury po dlouhá léta neprávem přehlížen a písemných pramenů vztahujících se k zámku se dochovalo také velmi málo. Nejvíce informací až doposud vydaly oblastní archivy a Muzeum v Třešti. Přesto zůstalo velké množství otázek dosud nezodpovězené.

Historie zámku Dobrohoř je do určité míry spjata s dějinami hradu Landštejn. Ten byl postaven na obranu zemské hranice nejpozději začátkem 13. století. V průběhu staletí získával hrad stále nové funkce – např. za pánů Krajířů z Krajku se změnil v pohodlné renesanční obydlí. Koncem 16. století začíná Landštejn rychle střídat majitele, přestává být trvale obydlen panstvem a stává se pouze střediskem hospodářské správy. V 70. letech 18. století do věže hradu uhodil blesk a následný požár zničil dřevěné části hradu. Z hradu se rychle stala ruina, která sloužila jako zdroj stavebního materiálu pro okolní vsi a později cíl mnohých turistů. Pro vrchnostenskou správu a úřednictvo se muselo najít nové místo působiště. Po roce 1847 sídlila správa landštejnského panství na nově postaveném zámku Dobrohoř.

Zámek Dobrohoř

Služby na zámku

Na zámku Dobrohoř jsou poskytovány bezplatné prohlídky interiéru s možností shlédnutí aktuálních výstav. Mimo to jsou zde poskytovány služby, jako je například občerstvení, prodej suvenýrů a regionálních výrobků.

Ubytování

Je libo strávit romantickou noc, víkend nebo dokonce celou dovolenou na zámku? U nás je to již možné! Pro více informací klikněte na sekci Ubytování nebo nás kontaktujte.

Zámecká kavárna

Chtěli byste si po namáhavém výšlapu někde v klidu odpočinout a načerpat nové síly? Navštivte náši zámeckou kavárnu. Vyberou si zde jak milovníci dobré kávy, tak také děti a sportovci

Velký výběr dárkových předmětů

Nevíte co přivézt z dovolené strávené v Jižních Čechách? Zastavte se u nás. Máme velký výběr bižuterie, dekorativní keramiky nebo medu a výrobků z něj a to vše od regionálních výrobců.

Prodej vína

Na zámku Dobrohoř je nově otevřen také vinný sklep, kde si můžete vybrat z velké nabídky českých i zahraničních vín.

Půjčovna motocyklů

Už vás bolí nohy z neustálého šlapání do pedálů? Již brzy u nás bude možné vyměnit kolo za skútr. K dispozici budou samozřejmě i helmy a odborné zaškolení.

 

TEST Cache

Zámek Dobrohoř