20.2 C
Jindřichův Hradec
20.06. 2024
Články

Zámek plný hraček

Rájem dětí i rodičů je půvabný zámek Kamenice nad Lipou u Jindřichova Hradce, který je ve správě Uměleckoprůmyslového musea v Praze. Právě tato instituce v něm nabízí tři návštěvnické okruhy věnované dětem i dospělým.

Expozice Hledej hračku odhaluje nejen to nejcennější z rozsáhlé sbírky hraček, které muzeum sbírá už od druhé poloviny 19. století, ale i dosud nepřístupné prostory v prvním patře zámku s nádherným výhledem na zámecký rybník. Sbírka hraček Uměleckoprůmyslového musea v Praze obsahuje asi 3500 exponátů, v expozici jsou vystavené ty nejdůležitější z nich – panenky a jejich doplňky, domečky pro panenky a jejich vybavení, nábytek, houpací koně a kočárky, soubory cínových vojáčků, stavebnice a stolní hry, moderní hračky z počátku 20. století, české autorské hračky druhé poloviny 20. století, hračky z plastické hmoty včetně těch ikonických od Libuše Niklové.

Okruh Pod parou potěší hlavně technicky zaměřené děti, ale i jejich rodiče. Velkou kolekci modelů Matchbox anglické firmy Lesney z let 1947 – 1982 doplňuje vzácná sbírka parních strojků od roku 1870 do současnosti, která je vystavena poprvé. Uměleckoprůmyslovému museu v Praze ji zapůjčil Roman Hedvičák, který parní strojky zvané párničky sbírá téměř čtyři desetiletí.

Pro milovníky designu je určen okruh s výstavou nábytku 19. a 20. století Cesty designu. Součástí prohlídky zámku je také renesanční sál s výstavou železných artefaktů Mříže, klíče, zámky a sklepení zámku s instalací sochařky Aleny Matějkové.

Vstupné do zámku je  150 Kč, rodinné 240 Kč. Více informací na www.upm.cz/zamek-kamenice-nad-lipou/