2.7 C
Jindřichův Hradec
1.02. 2023
Články

Balónové létání – pohled pod pokličku

Krátce po revoluci se vytvářela nová seskupení příznivců balónového létání, začaly se vyrábět nové balóny pro nově se tvořící firmy i jednotlivce. Pro spřízněnost duší se po mnoha „přípravných schůzích“ rozhodlo – byla založena vzduchoplavecká společnost Aeronautic club Brno. Psal se rok 1991.

V současné době se Aeronautic – pod obchodní značkou SKYBALLOON – zabývá přátelským pohodovým létáním, členové klubu se účastní mezinárodních soutěží, reprezentujeme Českou republiku na evropských a světových mistrovstvích v balónovém létání, podnikli jsme řadu expedic do vzdálených krajin. Létali jsme v Mexiku, Americe, Švýcarsku, Rakousku, Slovinsku a dalších zemích Evropy, účastníme se každoročně zimních přeletů Alp. Naši instruktoři připravují nové zájemce o létání k získání pilotních licencí, jsme držitelé provozního oprávnění pro letecké práce a provádíme samozřejmě vyhlídkové a reklamní lety. Jsme členy Českého balónového svazu.

Létání balónem je pro nás především koníčkem, prostředky získané z pasažérského a reklamního provozu používáme na zmíněné expedice a sportovní reprezentaci na soutěžích u nás i v zahraničí.
V letošním roce jsme se ujali organizace 23. ročníku Mistrovství České republiky v balónovém létání v Jindřichově Hradci, kde nás okouzlila krajina i atmosféra města. Rádi se sem budeme vracet.

O letu balónem

Snad každý jako dítě měl touhu létat. Vzlétnout k obloze, v klidu a míru se vznášet nad zemí, pozorovat svět z nadhledu, z výšky. Vidět vlastní dům, zahradu, oblíbená zákoutí. Tato touha je součástí mnohé lidské duše, součástí snů.

A balónové létání je cestou ke splnění si těchto tužeb. Odlepit se od země a sledovat vše pod sebou z ptačí perspektivy a prožít tak chvíle, na které potom člověk dlouho vzpomíná.

A jak to celé probíhá?

Před samotným letem se seznámíte s pilotem, posádkou a ostatními spolucestujícími, absolvujete krátkou instruktáž, během které se od pilota dozvíte, jak bude celý let probíhat. Poté se společně s pilotem a posádkou přesunete na místo startu balónu, kde posádka kompletně připraví balón k letu. Příprava včetně nafouknutí trvá asi 20 minut a můžete se na ní také podílet nebo si ji jen dokumentovat zpovzdálí.

Následuje vyhlídkový let v délce cca 1 hodiny, kdy po přistání zažijete příjemný balonářský rituál – slavnostní křest, zakončený nezbytným přípitkem šampaňským a předáním pamětního listu. Po dopití poslední sklenky sektu a sbalení balónu vás odvezeme zpět na místo startu.

Jak dlouho trvá let?

Vlastní vyhlídkový let balónem trvá cca 1 hodinu. Pro celou akci je však třeba počítat se 2 až 3 hodinami času. Příprava balónu na startovní ploše trvá cca 20 minut a zhruba stejný čas zabere po přistání složení techniky, určitou dobu také trvá návrat pasažérů a posádky z místa přistání zpět na místo startu.

Kdy se balónem létá?

Hlavní letová sezóna je od dubna do října, na přání provozujeme také zimní lety. V letním období startujeme obvykle po východu slunce, v podvečer pak bývají starty plánovány dvě hodiny před západem slunce. Během dne se létání vyhýbáme, neboť v okolním vzduchu působí tzv. termika, což je nepředvídatelné vzdušné proudění způsobující neovladatelnost balónu.
Jaké počasí je vhodné pro let?

Horkovzdušný balón má výrobcem stanovené podmínky, za kterých může létat. Není možné letět za deště, při větru silnějším než 5 m/s, při velké kupovité oblačnosti, při hrozící bouřce. I přes příznivou předpověď počasí, na základě které je let předem naplánován, může pilot těsně před startem let zrušit v souvislosti s aktuální povětrnostní situací, případně v souvislosti s hrozbou zhoršujícího se počasí během nadcházejícího letu. Bezpečnost je vždy na prvním místě.

Oděv pro let balónem

Na let horkovzdušným balónem není nutný žádný zvláštní oděv, doporučujeme však sportovní obuv s pevnější podrážkou. V balónu vám nehrozí ani zima nebo přehřátí – zpravidla létáme do výšky 500 m nad zemí, kde je stejná teplota jako na zemi v místě startu.

Bezpečnost

Naši piloti jsou jedni z nejzkušenějších v České republice, dle počtu nalétaných hodin patří k české špičce. Každé místo v koši balónu je ze zákona pojištěno do výše 325.000 EUR/osoba a celý balón do výše 1.875.000 EUR proti škodám na majetku třetích osob. O uskutečnění letu vždy rozhoduje pilot, a to především s ohledem na aktuální meteorologickou situaci.

Počet pasažérů v balónu

Nosnost balónu je dána především velikostí (objemem) obalu a venkovní teplotou. Naše pasažérské balóny mohou najednou přepravit maximálně 6 pasažérů v jednom pohodlném koši s dostatkem místa pro pasažéry i pilota. Pro větší soukromí nabízíme také let v menších koších – pro 4, 3 nebo 2 pasažéry a pilota.

Chcete věnovat let jako dárek?

Chcete-li věnovat vašim blízkým nezapomenutelný dárek v podobě letu balónem, nabízíme letenky jako dárkový poukaz, který vám na požádání vystavíme. Obdarovaný si pak má možnost sám domluvit termín letu. Časová platnost letenky je neomezená a letenka je rovněž přenosná.

www.skyballoon.cz

Těšíme se na Vás

Za organizátory MČR v balónovém létání
Jana Ševčíková
www.skyballoon.cz
tel. 603 555 414

Nejnovější články

Kino Počátky na únor 2023

Miloslav L

NATURHOUSE | Odborníci na zdravé hubnutí

Miloslav L

Vaše firemní akce v Penzionu Pod Zámkem

Miloslav L