16.2 C
Jindřichův Hradec
23.05. 2024
Články

Čas, který jsme si navzájem darovali – Otevřená OKNA

Motto: „Udělejte si čas na smích – je hudbou duše.“ Stará anglická modlitba

Čas v uplynulých dvou letech probíhal zvláštně. Pro mnohé v úzkosti, pro některé v nemoci, pro jiné v izolaci. Museli jsme si své životní otázky klást zcela jinak. Mnohdy zbaveni mnoha kontaktů, na které jsme byli zvyklí. Nicméně – tak, jako dlouhý půst vyčistí organismus a po ukončení dá vyniknout lahodnosti pokrmů, tak i čas odloučení pročistí naše vztahy a dá vyniknout těm nejlepším – laskavým, svobodným, těm, ve kterých můžeme být sami sebou a uvolněně se smát.

I u nás v Otevřených OKNECH jsme prožívali letní prosluněný čas ve jménu setkávání a mnohá z nich přinesla radost a úsměvy nejen na líci, ale i v duši. Setkání bylo mnoho a měla různou intenzitu. Dnes zmíním tři, která nám udělala největší radost. Tím prvním byl OKNOSWAP v Krafferově zahradě. Šlo vlastně o výměnu ošacení. Akce nebyla až tak nastavena na výdělek. Spíše na vzájemné obdarování, výměnu věcí, které někomu již dosloužily, ale jinému udělaly radost. Trvala tři dny, její příprava několik týdnů. Děkujeme všem – těm, kteří darovali, těm, kteří odnesli, těm, kteří na akci hráli i těm, kteří zahradu provozují. Setkali jsme se s mnoha usměvavými lidmi, kteří se radovali z prostředí, místa, setkání i pokladů, které tam na ně čekaly.

Druhou již tradiční akcí byl prožitkový tábor pro dětské i dospělé klienty Oken. Tentokrát s názvem „SHREK“. Na tábor s velkou radostí a očekáváním přijelo 39 klientů a 22 dobrovolníků. Maličké mrazení v zádech, aby vše proběhlo bez jakékoliv nákazy – to jsme si s sebou přivezli také. Ale radost ze společných her a prožitků tuto obavu zcela zastínila. Přijeli za námi i manželé Kukačkovi s Vojtou Dubou, nádherným zážitkem bylo setkání s motorkáři, kteří nás nabili ohromnou energií. Vše proběhlo bez problémů, Shrek se nám oženil s Fionou a všichni jsme jim k tomu s radostí zazpívali. Slunce našim dnům dodalo svůj jas, o hudbu, zpěv, výtvarničinu i pohybové hry nebyla nouze a mnohé již dlouho trvající vztahy dostaly nový impulz k prohloubení.

Tou aktuálně poslední akcí, zato s nejdelší tradicí, bylo již dvacáté Květinové odpoledne, které pro OKNA zorganizoval pan Vladimír Nosek. O krásu květin se postaraly studentky středních škol ze Soběslavi, Třešti a Českých Budějovic, libými tóny písní nás obdarovali skvělí muzikanti Petr Mottl a Julie Nosková, slovem krásně provázel Michal Arnošt, pracovníci chráněných a sociálně terapeutických dílen Otevřených Oken se pochlubili svými výrobky. Mnozí kupující si pochvalovali, že výrobky mají vzestupnou tendenci. Jejich pochvalám odpovídala i tržba – 23 401,- Kč za výrobky dílen, 41 252,- Kč za květiny. Celková suma tedy činila 64 653,- Kč, což je nejvyšší suma za celých dvacet ročníků akce. Rovněž tento den nádherně prozářily paprsky slunce a o úsměvy zde nebyla nouze. Hudbu Petra a Julie umocnila hudba duší mnohých účastníků.

Všem, kdo se během léta s námi setkali, moc děkujeme. Jsme vděční za společně a krásně prožitý čas na všech výše jmenovaných akcích. Chceme věřit, že obávaná epidemie neudeří v tak velké síle. Ale i kdyby se tak stalo – nadechli jsme se. A přesvědčili o tom, jak moc nám na sobě vzájemně záleží – jak nám uvnitř Oken, tak Vám, kteří jste s námi chvíli pobyli. Kdybyste to nechtěli, nepotkali bychom se. Ale ten dar vzájemného setkání si můžeme nést v sobě dál…….

Drahomíra Blažková

POZVÁNKA

V rámci Týdne sociálních služeb si Vás dovolujeme pozvat na

DEN OTEVŘENÝCH OKEN

6. října od 9. 00 hod. do 15. 30 hod.

Těšíme se na Vás v Chráněných a Sociálně terapeutických dílnách Okénko, Pražská 104 a v Chráněném bydlení Okénko Na Piketě 742.

V případě významně zhoršené epidemiologické situace by tento den proběhl pouze virtuálně. Sledujte, prosím, náš FB