18.03. 2025
Archivní

Československá samostatná obrněná brigáda v bojích na západní frontě

Klub historie letectví Jindřichův Hradec dlouhodobě spolupracuje s mnoha špičkovými leteckými a vojenskými historiky z České republiky. Jedním z nich je Karel Foud. Ten se svými syny Davidem a Janem, příležitostně ve spolupráci s dalšími historiky a badateli, vydali řadu knih přibližující působení převážně americké armády na západě Evropy a stejně tak na západě Čech koncem války. Jejich publikace Přišli jsme ze západu, Home sweet home, 500 hodin k vítězství, Operace Argument, První nad Plzní a mnohé další, představují stovky zajímavých příběhů našich a spojeneckých vojáků, kteří bjovali za osvobození hitlerovci okupovaného Československa.

Jak k únorové přednášce uvedl Karel Foud: Cesty mužů odhodlaných bojovat za obnovu Československa vedly po březnu 1939 na sever do Polska i na Balkán a odtud dále do Francie, po její kapitulaci následně do Velké Británie. Zde byla v srpnu 1940 v Cholmondeley zformována 1. československá smíšená brigáda. O rok později byla jednotka reorganizována na 1. československou samostatnou brigádu, která byla po výcviku začleněna do sestavy obrany britských ostrovů.

     Dne 1. září 1943 byla jednotka reorganizována na tankovou Československou samostatnou obrněnou brigádu. Ve dnech 30. srpna až 1. září 1944 se jednotlivé složky čs. brigády nalodily na dopravní plavidla a byly přepravené přes vody Lamanšského průlivu do Francie. V jejich řadách bylo také několik mužů z Jindřichohradecka. Z rozhodnutí velitele 21. skupiny armád převzala brigáda počátkem října 1944 úkol držet v obklíčení silně opevněnou německou posádku strategického francouzského přístavního města Dunkerque. Brigádal měla ve stavu 4 312 mužů, 136 tanků, 42 děl a zhruba 190 obrněných vozidel. První střely vypálené z československého postavení dopadly na nepřátelské pozice již 8. října 1944. Boje u Dunkerque pokračovaly až do vyhlášení míru 8. května 1945.

     Na dunkerqueské frontě padlo přes 150 Čechoslováků. Po skončení bojů se čs. brigáda vrátila do Československa, kde byla následně dislokována na demarkační linii. Formálně zanikla již v červnu 1945, vzpomínky na muže generála Aloise Lišky však žijí i nadále!“ 

Klub historie letectví a Muzeum Jindřichohradecka Vás srdečně zvou na přednášku ČESKOSLOVENSKÁ SAMOSTATNÁ OBRNĚNÁ BRIGÁDA V BOJÍCH NA ZÁPADNÍ FRONTĚ. Mluvené slovo Mgr. Karla Fouda doprovodí promítání bohaté kolekce dobových snímků. Na akci bude možnost zakoupení některých z knih autora. Těšíme se s Vámi na setkání v pátek 28. února 2024 od 18 hodin v konferenčním sále Muzea Jindřichohradecka ve Štítného ulici. Vstup je volný. 

Karel Foud, Vladislav Burian