13.6 C
Jindřichův Hradec
15.04. 2024
Články

GBA – basketbalová akademie na jihu Čech

Get better Academy je soukromá mezinárodní basketbalová akademie, která se specializuje na maximalizování hráčského potenciálu skrze intenzivní efektivní tréninkový program. Zakladatel akademie Julian Beťko začal s projektem v roce 2013 pouze se dvěma hráči, po ukončení své profesionální kariéry.

“Nejlepší způsob, jak zůstat u sportu, po ukončení profesionální basketbalové kariéry, je předávat znalosti a mezinárodní zkušenosti mladým hráčům.” JB

Dnes do Jindřichova Hradce přicházejí hráči z celého světa. Máme tu mladé zástupce z České republiky, Slovenska, Španělska, Lotyšska, Estonska, Srbska, Maďarska, Polska, Baham, Litvy, Izraele, Ukrajiny, Gruzie, Švédska, Irska a dalších. Všichni přicházejí do GBA s cílem pracovat v elitním prostředí a dosáhnout v basketbalu něčeho velkého.

Akademie hráčům každý den pomáhá v individuálním basketbalovém rozvoji, a také v oblasti vzdělávání. Díky tomuto přístupu se GBA rychle stala dominantní akademií v tomto konkurenčním prostředí. Jako jediný klub v České republice za posledních šest let pravidelně vyhrává medaile z Final 4 v juniorské extralize a těší se i třem titulům. GBA se zapsala do povědomí v České republice, Evropě a v USA.

V kultuře sportovního města, kterým Jindřichův Hradec bezpochyby je, hraje basketball důležitou roli. Město Jindřichův Hradec má tradičně mužstvo v naší nejvyšší basketbalové lize a k tomu v roce 2019 přivítalo GBA, aby pomohlo rozvíjet mladý talent pro A tým a zvýšit zájem o sport v celém městě. GBA se každoročně účastní celosvětových turnajů včetně turnaje v USA. Také organizuje nejprestižnější juniorský turnaj v Evropě, Young Guns Invitational. V minulosti Jindřichův Hradec přivítal budoucí hvězdy z Barcelony, Valencie, Mnichova, Říma, Bělehradu a dalších. Dlouhodobý cíl akademie po příchodu do Jindřichova Hradce a při spolupráci s městem Pelhřimov, je zvýšit basketbalovou úroveň v těchto městech, přilákat více turistů a vybudovat povědomí o těchto městech na světové basketbalové mapě.

Dnes trenéři akademie pracují s více než 40 hráči a dávají jim nejvyšší profesionální přístup, a pomáhají jim poskytnout příležitost buď k podepsání profesionální smlouvy nebo k obdržení plného stipendia na amerických univerzitách. S pomocí města akademie nabízí větší a lepší tréninkové zázemí a může ubytovat více hráčů.

V současnosti existuje šest týmu, ve kterých hráči GBA hrají na nejvyšší národní úrovni. U17 a U19 GBA Lions Jindřichův Hradec, U19 GBA Sojky Pelhřimov A a B, 1. Liga Sojky Pelhřimov a konečně – GBA Fio banka Jindřichův Hradec. Akademie je financována hlavně z ročních poplatků hráčů a z podpory města Jindřichův Hradec. Díky účasti v nejvyšší české lize dostává tým služební automobily od hlavního partnera ligy Hyundai. A díky AR Servisu JH mají hráči akademie zajištěné bezpečné cestování na jejich zápasy a turnaje. Dále je akademie podporována partnery jako například Dvectis, Agrostroj Pelhřimov, Restaurace Střelnice a Baroko.

Za posledních 9 let zajistila GBA 57 plných stipendií na amerických univerzitách a poslala 11 hráčů do profesionálních basketbalových týmu, včetně týmů EuroLigy. Naši absolventi Marek Welsch, David Pekárek a Matěj Burda v současnosti hrají v naší nejvyšší lize Kooperativa NBL. Po minulé sezóně odešlo 9 skvělých absolventů GBA do USA. Tyto výsledky posouvají GBA na absolutní evropskou špičku. Za tímto kvalitním basketbalovým produktem stojí mnoho světových basketbalových expertů – trenéři z americké NCAA nebo trenéři s rozsáhlými zkušenostmi z rozvoje elitních hráčů NBA a EuroLigy. Součástí týmu jsou také fitness specialisté z Litvy a Francie.

Pomáhat mladým talentům učinit následující kroky a tvarovat jejich kariéru je fantastický pocit. Díky skvělému pozadí a spolupráci s městem Jindřichův Hradec bude GBA pokračovat v rozvoji své značky na světové basketbalové mapě. Nejdůležitější věcí je, že budeme společně pomáhat mladým lidem plnit jejich sny.