21.2 C
Jindřichův Hradec
27.05. 2024
Články

Jana Renner: Kniha „První-statečné-jedinečné“

Kniha První-statečné-jedinečné (s podtitulem Česky, které zvolily tu méně pohodlnou cestu) čtenářům nabízí:

  • 30 žen – 30 mimořádných příběhů
  • 4 stránky o vzdělávání dívek a žen (historický úvod)
  • 10 stránek historie
  • 2 velké mapy
  • 30 kvízových otázek
  • a zároveň oslavuje 100 let volebního práva žen na našem území
  • 176 stránek poutavého čtení a originálních ilustrací. Pořídit knihu můžete ZDE.

Kniha První-statečné-jedinečné je určena pro čtenářky a čtenáře bez rozdílu věku. V souvislosti s omezením prezenční výuky na školách je kniha užitečná školákům a studentům, kteří v ní najdou poučení, zdroj informací a doplněk k výuce dějěpisu, literatury a společenských věd. Součástí knihy je abecedně řazený Slovníček pojmů, který zejména mladým čtenářům usnadní porozumění životopisně laděných medailonků. Važme si svobody slova, možnosti volit – ve volbách u volebních uren, v soukromí a v pracovním životě. Cenný je přístup ke vzdělání – možnost studovat, cestovat a vyjádřit vlastní názor. Rok 2020 přinesl novou zkušenost: mnohé z toho, co považujeme za běžné, bohužel není zároveň samozřejmost…

Kniha připomíná, že současná situace dívek a žen, kterou dnes považujeme za samozřejmost, je otázkou posledních 100 let. Jedno století je z pohledu historie a dějin lidstva zanedbatelný úsek. A právě před 100 lety se hrstka žen vydala na strastiplnou cestu, aby zlepšila postavení své, svých současnic a také následujících generací žen. Ženy podnikly mnoho bitev za své osamostatnění. Kniha První-statečné-jedinečné připomíná osudy žen, na které se pozapomnělo, a proto je třeba si jejich příběhy připomínat. A s vděčností jim poděkovat za odvahu, úsilí a vytrvalost.

Františka Plamínková: „Nic není na světě cennějšího než svoboda.“

Lata Brandisová: „Nikdy před tím mi nebylo dopřáno zažít nádhernější pocit!“

Dagmar Burešová: „Zbabělost by měla být trestná.“

Ve výběru žen jsou ale také jména známá, která si zaslouží pohled z jiné perspektivy a vyzdvihnutí kvalit, na které se neprávem zapomíná.

Meda Mládková: „Když chceš, můžeš.“

Olga Havlová: „Nekomplikuj věci nadbytečným myšlením.“

Helena Illnerová: „Budoucnost naší země záleží na vzdělanosti jejích obyvatel.“

Jana Renner

Jindřichohradecká spisovatelka Jana Renner

Jana Renner se cítí býti hlavně Evropankou, jak napovídá i její web www.evropanka.eu, ale její životní cesta je úzce spojena s Jindřichohradeckem, a proto jsme rádi, že jsou její články součástí Hradecžije.

Evropanka Jana ráda poslouchá a vypráví příběhy. Miluje knihy. Je přesvědčena, že listovat knihou, obracet stránky a vracet se zpět k již přečtenému textu je požitek, který nevynahradí ani ta nejmodernější elektronická čtečka. Kniha je zkrátka nejlepší přítel člověka, který nikdy nezradí. Jana považuje čtení za nejbezpečnější sport na světě. Její kniha “První – statečné – jedinečné” přibližuje osudy třiceti žen, jejichž jména by neměla být zapomenuta. Kromě příběhů o ženách, které ji nepřestávají inspirovat svojí odvahou a jedinečností, píše povídky, pohádky a bajky. V současné době pracuje na své další knize.