10.6 C
Jindřichův Hradec
28.03. 2024
Články

Jana Renner: Podobnost

Když jsem před nedávnem sledovala televizní minisérii Božena, uvědomila jsem si, kolik má osobnost Boženy Němcové společného s Emou Destinnovou. Božská Ema, operní pěvkyně světového věhlasu, jejíž osudovou životní láskou se stala Jindřichovu Hradci blízká Stráž nad Nežárkou, se do příběhu nejznámější české spisovatelky vkrádá téměř neustále.

Božena Němcová na své okolí působila jako svobodomyslná žena s těžkým osudem. Tím, co vytvořila a čím žila, vyvolávala bázeň a zároveň inspirovala své blízké i vzdálenější okolí, budila obdiv i pohoršení, soustrast i závist…

Ema Destinnová se stala operní legendou ještě za svého života. Ani úspěch za oceánem jí ale nezajistil uznání, štěstí a spokojenost v rodné zemi, kam se tak ráda vracívala a kde vždy toužila uspět. V závěru života žila osaměle a stranou dění na svém zámečku ve Stráži nad Nežárkou a toužila po rodinném životě. Na ten jí ale během její zářné kariéry operní divy – dílem osudu i náhody – nezbýval čas. Božská Ema nakonec zemřela opuštěná a téměř v zapomění. Teprve po jejím odchodu na věčnost si národ uvědomil, jaký poklad v Emě Destinnové ztratil. Její poslední cesta vedla na vyšehradský Slavín, kde božská Ema odpočívá v té nejlepší společnosti…

A co že měly tyto dvě velmi odlišné umělkyně společného? V čem spočívá jejich podobnost?

Ačkoliv osud Boženy Němcové s životním příběhem spolu na první pohled nesouvisí a nebylo jim ani dopřáno potkat se spolu v téže době, je bez debat, že obě ženy zemřely ve věku, který (tehdy ani dnes) nelze považovat za pokročilý. (Pro úplnost je třeba dodat, že Boženě Němcové bylo 41 let, Ema Destinnová zemřela ve věku 51 let.)

Obě umělkyně milovaly svoji rodnou zemi a toužily prospět národu. A ani jedna z nich se za života nedočkala ocenění, vděku a ani patřičného uznání. Obě tyto ženy byly za originalitu a jedinečnost svého díla náležitě oceněny teprve až po své smrti…

Medailonky obou statečných a jedinečných žen (Boženy Němcové a Emy Destinnové), jejichž dílo je součástí české kulturní historie, vyšly v knize První – statečné – jedinečné: https://1url.cz/@PrvniStatecneJedinecne

Jana Renner

Jindřichohradecká spisovatelka Jana Renner

Jana Renner se cítí býti hlavně Evropankou, jak napovídá i její web www.evropanka.eu, ale její životní cesta je úzce spojena s Jindřichohradeckem, a proto jsme rádi, že jsou její články součástí Hradecžije.

Evropanka Jana ráda poslouchá a vypráví příběhy. Miluje knihy. Je přesvědčena, že listovat knihou, obracet stránky a vracet se zpět k již přečtenému textu je požitek, který nevynahradí ani ta nejmodernější elektronická čtečka. Kniha je zkrátka nejlepší přítel člověka, který nikdy nezradí. Jana považuje čtení za nejbezpečnější sport na světě. Její kniha “První – statečné – jedinečné” přibližuje osudy třiceti žen, jejichž jména by neměla být zapomenuta. Kromě příběhů o ženách, které ji nepřestávají inspirovat svojí odvahou a jedinečností, píše povídky, pohádky a bajky. V současné době pracuje na své další knize.