10.3 C
Jindřichův Hradec
26.05. 2024
Články

JHvet radí: Antiparazitární ochrana pro vašeho psa a kočku aneb „buďte připraveni na sezónu“

S jarním obdobím přichází tak očekávané oteplení, ale s ním také nebezpečí pro Vaše čtyřnohé miláčky. Antiparazitární ochrana je velice důležitá a někdy opomíjená složka v péči o zvíře.

veterina kočka pesZákladní rozdělení parazitů u zvířat jsou ektoparazité (vnější) a endoparazité (vnitřní). S přicházejícím jarním obdobím je kladen důraz především na vnější antiparazitární prevenci, ale nezapomínejme také na vniřní parazity, které řešíme celoročně. Zvíře by mělo být pravidelně odčervováno 3-4 x za rok (někdy i častěji, rozsah ošetření závisí na způsobu života). K sezóním vnějším parazitům patří nejčastěji: komár, pakomár a další krev sající hmyz, blecha, klíště, sametka.

Blecha často bývá celoroční problém a je nutné ošetřit i prostředí – více jak 90% populace žije mimo hostitele. Tito parazité dokáží, jak zvířeti tak i majiteli velice znepříjemnit život, ale v hlavní řadě mohou být přenašečem dalších onemocnění zvířat i člověka. V dnešní době můžete vybírat ze širokého sortimentu antiparazitik, ale jak vybrat to správné?

V prvé řadě je důležité, zda máte doma kočku, psa nebo obě zvířata (některé přípravky pro psy jsou pro kočky toxické!) a dále to proti jakým parazitům chcete chránit Vaše zvíře (klíšťata+blechy, jenom blechy,…). Musíte také brát zřetel na děti, máte-li doma malé ratolesti a mají kontakt se zvířetem ne všechny varianty jsou vhodné. Dále vybíráme podle toho jaký způsob aplikace je pro Vás a Vaše zvíře nejpohodlnější (spot ony – pipety, obojky, tablety, spreje…..) a samozřejmě podle doby účinku antiparazitika, kde můžeme zvolit od klasických (5-6 týdnů) až po dlouhodobé (7-8 měsíců).

Neváhejte se na nás obrátit, rádi Vám v ordinaci poradíme s výběrem.

Veterinární ordinace JHvet

Veterinární ordinace JHvet