Zubní kámen nebo-li onemocnění parodontu (závěsného aparátu zubu) je nejčastější onemocnění malých domácích zvířat (především psů). Zubní kámen vzniká z plaku (zbytky potravy, sliny, bakterie), který se vlivem mineralizace přetvoří do tvrdého zubního kamene.
Místo kde se nejčastěji tvoří zubní kámen jsou nerovné plochy. Mírný záhyb je ideální na záchyt plaku – přechod zubu a dásně, mezizubní prostory, nadpočetné zuby atd. Nejvíce se tvoří na posledních premolárech a molárech, kde si toho majitel často ani nevšimne a často tak přichází k ošetření až při výrazném postižení dentice. Rozvoj tohoto onemocnění závisí na mnoha faktorech – zejména věku, typu stravy, tvaru zubů, skusu, imunitním stavu, celkovém zdravotním stavu, genetické predispozci, míře hygieny dutiny ústní, velikosti a tvaru zubů.
Z těchto faktorů je zřejmě nejdůležitější míra hygieny dutiny ústní tedy prevence, kterou majitel zajišťuje aktivně i pasivně. Aktivně pomocí pasty a kartáčku čistí dutinu ústní. Pasivní forma spočívá v přídavku speciálních doplňků do potravy či pitné vody, které zpomalují až zastavují tvorbu zubního plaku/kamene. Ideální je kombinace obou uvedených. Nejlépe pokud začnete s prevencí již u štěněte nebo v blízké době po stomatologickém ošetření. Míra poškození zubů je vždy dána reakcí mezi bakteriemi zubního plaku a imunitním systémem organismu Vašeho psa či kočky. Důsledkem je zánět dásní a následně i parodontu (závěsného aparátu zubu).
U neošetřených zubů tak dochází k jejich uvolňování z alveolu, které může končit i ztrátou zubu. Mimo jiné je narušována kost a v krajním případě tak hrozí vznik patologické fraktury (především na spodní čelisti). Dále je rizikem pro celkový zdravotní stav v důsledku rozsevu bakterií krevním oběhem z dutiny ústní do jiných orgánů a vzniku závažných problémů ohrožujících život zvířete (poruchy funkce jater, ledvin, kardiovaskulární onemocnění, záněty prostaty, pneumonie atd.).
Mezi příznaky onemocnění zubů patří:
zápach z tlamy, nadměrné slinění, krvácení z dásní, vznik erozí až vředů na sliznici dutiny ústní, pohyblivost zubů, vznik otoků a píštělí v okolí tlamy, odmítání potravy, bolestivost při dotyku, nervozita až agresivita. V závažných případech i vznik systémových příznaků (jak bylo zmíněno výše). Pokud některý z těchto symptomů pozorujete u svého zvířecího kamaráda neváhejte navštívit veterinárního lékaře. V naší ordinaci Vám po zhodnocení stavu chrupu navrhneme vhodnou terapii a následnou prevenci. Ošetření, aby bylo dostatečné, se provádí v celkové anestezii a závisí na míře poškození dentice. Od čištění zubním ultrazvukem s následným leštěním skloviny pomocí mikromotoru (nezbytné po ultrazvukovém ošetření-vyhladí vzniklé mikrodefekty), čištění subgingiválních prostorů až po extrakce poškozených zubů a antibiotickou terapii. Podrobnější informace k ošetření se dozvíte u nás. U zdravých psů či koček rádi poradíme se správnou prevencí – čištěním chrupu. Nechte u nás svého miláčka prohlédnout.
Těšíme se na Vaši návštěvu
Jan Hájek – Veterinární ordinace JHvet.