20.4 C
Jindřichův Hradec
19.06. 2024
Články

JHvet radí: Zubní kámen nezpůsobuje pouze zápach z tlamy

Zubní kámen nebo-li onemocnění parodontu (závěsného aparátu zubu) je nejčastější onemocnění malých domácích zvířat (především psů). Zubní kámen vzniká z plaku (zbytky potravy, sliny, bakterie), který se vlivem mineralizace přetvoří do tvrdého zubního kamene.

 JH Vet: Zubní kámen nezpůsobuje pouze zápach z tlamyMísto kde se nejčastěji tvoří zubní kámen jsou nerovné plochy. Mírný záhyb je ideální na záchyt plaku – přechod zubu a dásně, mezizubní prostory, nadpočetné zuby atd. Nejvíce se tvoří na posledních premolárech a molárech, kde si toho majitel často ani nevšimne a často tak přichází k ošetření až při výrazném postižení dentice. Rozvoj tohoto onemocnění závisí na mnoha faktorech – zejména věku, typu stravy, tvaru zubů, skusu, imunitním stavu, celkovém zdravotním stavu, genetické predispozci, míře hygieny dutiny ústní, velikosti a tvaru zubů.

Z těchto faktorů je zřejmě nejdůležitější míra hygieny dutiny ústní tedy prevence, kterou majitel zajišťuje aktivně i pasivně. Aktivně pomocí pasty a kartáčku čistí dutinu ústní. Pasivní forma spočívá v přídavku speciálních doplňků do potravy či pitné vody, které zpomalují až zastavují tvorbu zubního plaku/kamene. Ideální je kombinace obou uvedených. Nejlépe pokud začnete s prevencí již u štěněte nebo v blízké době po stomatologickém ošetření. Míra poškození zubů je vždy dána reakcí mezi bakteriemi zubního plaku a imunitním systémem organismu Vašeho psa či kočky. Důsledkem je zánět dásní a následně i parodontu (závěsného aparátu zubu).

U neošetřených zubů tak dochází k jejich uvolňování z alveolu, které může končit i ztrátou zubu. Mimo jiné je narušována kost a v krajním případě tak hrozí vznik patologické fraktury (především na spodní čelisti). Dále je rizikem pro celkový zdravotní stav v důsledku rozsevu bakterií krevním oběhem z dutiny ústní do jiných orgánů a vzniku závažných problémů ohrožujících život zvířete (poruchy funkce jater, ledvin, kardiovaskulární onemocnění, záněty prostaty, pneumonie atd.).

Mezi příznaky onemocnění zubů patří:
veterina kočka pes psi kočkyzápach z tlamy, nadměrné slinění, krvácení z dásní, vznik erozí až vředů na sliznici dutiny ústní, pohyblivost zubů, vznik otoků a píštělí v okolí tlamy, odmítání potravy, bolestivost při dotyku, nervozita až agresivita. V závažných případech i vznik systémových příznaků (jak bylo zmíněno výše). Pokud některý z těchto symptomů pozorujete u svého zvířecího kamaráda neváhejte navštívit veterinárního lékaře. V naší ordinaci Vám po zhodnocení stavu chrupu navrhneme vhodnou terapii a následnou prevenci. Ošetření, aby bylo dostatečné, se provádí v celkové anestezii a závisí na míře poškození dentice. Od čištění zubním ultrazvukem s následným leštěním skloviny pomocí mikromotoru (nezbytné po ultrazvukovém ošetření-vyhladí vzniklé mikrodefekty), čištění subgingiválních prostorů až po extrakce poškozených zubů a antibiotickou terapii. Podrobnější informace k ošetření se dozvíte u nás. U zdravých psů či koček rádi poradíme se správnou prevencí – čištěním chrupu. Nechte u nás svého miláčka prohlédnout.

Těšíme se na Vaši návštěvu

Jan Hájek – Veterinární ordinace JHvet.


 Veterinární ordinace JHvet

Veterinární ordinace JHvet